černá a bílá

30.03.2022

Nic není jen černobílé, kromě... černobílé fotografie. Už z názvu vyplývá, že na černobílé fotce by měla být černá a bílá. Tak proč má někdo místo černobílé fotku šedou?  Můžete namítnout sloganem ¨:"Padesát odstínů šedi, ne snad?" a já vám odpovím : "Nuda, nuda, šeď, šeď."

host - helena bezecná
host - helena bezecná

To nejdůležitější na vizuálním působení černobílé fotografie je kontrast. Pokud je fotka hodně kontrastní, klidně spolknete i mírné rozostření. Samozřejmě, že můžete mít na fotografii kontrastní tvary a linie, kontrastní aktéry příběhu, ale pokud k tomu nepřidáte i kontrast černé a bílé, bude to opravdu poněkud nudné. A u nudné fotografie se nikdo nezastaví. Takže si zapamatujte základní pravidlo : Na černobílé fotografii musí být nějaké místo úplně černé a nějaké jiné místo zase úplně bílé. A mezi to, když teda jinak nedáte, si vetkněte třeba těch padesát odstínů šedi.

Pokud fotíte do formátu RAW, nemusíte při pořizování fotografie o černé a bílé nijak moc přemýšlet. Při úpravě fotky ( poté, co převedete barevnou verzi na monochromatickou ) vám totiž budou stačit jen čtyři pohyby posuvníky. Za prvé posunete jezdce "whites/bílé" tak daleko doprava, až se vám na pravé straně histogramu objeví plný bílý výstražný trojúhelník. Potom budete opatrně posunovat jezdce "highlights/světla" doleva tak dlouho, až bílý trojúhelník zmizí. A nakonec potáhnete jezdcem "blacks/černé" tak daleko doleva, až fotografie dostane ten správný říz, bez ohledu na to, že přijdete o pár detailů a kresbu v černé oblasti. A úplně nakonec trošku zvednete kontrast. Teď máte to hlavní a můžete si hrát s detaily.

Jestliže jste si ještě nedali říct a tvrdošíjně fotíte do JPEG, musíte trochu přemýšlet i při pořizování fotografie. Pokud fotografujete scénu s velkým kontrastem, například tmavého běžkaře na bílém sněhu, do černa opálenou krasavici na bílém mořském břehu, karavanu velbloudů v písečných dunách nebo vašeho starého černého labradora na vaší nové šik sedačce v barvě bílé kávy, musíte si vždycky, ale opravdu vždycky pamatovat tohle pravidlo : Ať si váš super inteligentní plně automatický foťák (nebo expozimetr) myslí cokoliv, chcete-li mít sníh opravdu bílý, zvyšte expozici o +1EV a pokud chcete, aby váš labrador byl  na fotce opravdu tak černý, jako ve skutečnosti, pak naopak expozici o -1EV snižte. Pozor, tohle pravidlo samozřejmě použijete i tehdy, pokud fotíte barevně a černobílá fotografie vás vůbec nezajímá!

Neptejte se mě proč, vysvětlení je jednoduché. Pokud na to přijdete sami nebo si to najdete na jiném webu, tím líp si to budete pamatovat. Jestli vás to až tak nedrásá, prostě si jen v duchu říkejte - bílá musí být ještě bělejší a černá ještě černější. Tahle jednoduchá mnemotechnická pomůcka vám ušetří spoustu zklamání z šedého sněhu a šedých labradorů.