foťte hodně špatných fotek...

25.08.2023

...ale nikomu je, proboha, neukazujte! Asi se vám to zdá jako blbost, jako téma hodné jen odlehčeného posledního prázdninového článku. Ale neodcházejte! Vysvětlím!

z mého archivu
z mého archivu

Na tohle téma jsem narazila nedávno hned dvakrát. A teď o něm přemýšlím a říkám si, že na tom něco bude. Často se mi stává, že sama sebe brzdím a říkám si : "Tohle nefoť, to je blbý (obyčejný, zbytečný, nudný... dosaďte si sami)."

Ale čtu rozhovor s Martinem Parrem a dostanu od něho radu :"Udělat dobrou fotku vyžaduje setrvačnost. Základní teorie je, že čím více odpadků seberete, tím větší je šance, že se objeví i dobrá fotografie. Tak pokračujte ve sbírání odpadků." A dojde mi, že z tohoto pohledu jsem učiněný kuka vůz. Dnešní ilustrační fotka je ze zimního koncertu nejmenované české kapely. Nasbírala jsem tam asi tak stovku odpadků a mezi nimi i tuhle jakoby klasiku české fotografické školy. Nic moc, ale mám tu fotku ráda a myslím, že se v ní dá najít příběh o klukovi, který si sobotní odpoledne  představoval úplně jinak.

A potom jsem dostala knížku od Roberta Vana a Soni Lechnerové - "Fotka nemusí být ostrá".  Dočtete se tam spoustu zajímavých věcí, mimo jiné i tohle :"Jestli chcete být úspěšným fotografem, nafotografujte každý den dvaasedmdesát snímků, za rok jich budete mít 26.280. Předpokládám, že z tohoto množství deset bude dobrých." Velmi povzbudivé, viďte? Z pohledu Roberta Vana nejsem kuka vůz, ale lůzr. Nemůžu se zbavit pocitu, že mých pět tisíc snímků ročně je málo a přemýšlím, jak to udělat, abych na konci roku, kromě 10ti dobrých fotek, neměla na stole taky žádost o rozvod.

A tak jsem cvičně, v podvečer, kdy se už venku konečně dalo dýchat, vyšla na zahradu a během necelé půlhodinky jsem vyfotila těch 72 fotek. Poctivě na manuál, vystřídala jsem různá nastavení, zopakovala si expoziční trojúhelník a ostřila jsem ručně. Zkoušela jsem ledacos a zjistila jsem, že Robert Vano mi nabídl úžasný návod! A jestli nefotíte, stejně si tu knížku přečtěte! Dozvíte se ledacos třeba o andělech.