jaké jsou vaše fotky?

08.04.2022

Je to jednoduché - vaše fotky jsou jako vy. Neznamená to ovšem, že když jste dobrý člověk, jsou dobré i vaše fotky a naopak. V tom případě by byl internet plný záporáků. Pozor - to byl žert!!! Věc se má tak, že jste na svých fotkách přítomni mnohem více, než si myslíte.

muž zevnitř - helena bezecná
muž zevnitř - helena bezecná

O mně například tahle fotka vypovídá toto : Jsem zvědavá, protože toho muže pozoruji zvenku jedním z těch kulatých okének. Jsem tajnůstkářka a ráda si vymýšlím, proto jsem fotku ořezala tak, aby se na tu první věc hned nepřišlo. Jsem puntičkář a zdánlivému chaosu dávám řád pečlivou kompozicí a rovnými liniemi. A i když jsem minimalista, ráda se něčím odlišuji a trošku hýřím - proto ta rozmazaná dvojexpozice světel.

Znáte ten pocit, když v obchodě na štendru zahlédnete fantastické hedvábné šaty s nabíranými rukávy a exoticky barevnými obřími květy - a jen tak z legrace si je vyzkoušíte a ony vám kupodivu sluší? Úplně se nadchnete, mozek vám pokryje mlha a vy si je koupíte. Jen proto, aby vám, nikdy nenošené, visely pár let ve skříni a připomínaly vám vaši, slušně řečeno, poblouzněnost. Protože sama nejlíp dobře víte, že nosíte jen džíny, trika a saka. 

Je to stejné, jako když obdivuji pouliční fotografii, kterou dělá Martin Parr - křiklavě barevnou, ironickou, urážlivou a přesně vykreslující ošklivost naší konzumní společnosti. Ostatně posuďte sami - https://www.magnumphotos.com/photographer/martin-parr/. Obdivuji ji, ale nikdy bych nemohla jít touhle cestou. Nebyla bych to totiž já, necítila bych se ve své kůži a moje fotografie by tím pádem byly falešné. Vím to, protože jsem si rukopis Martina Parra vyzkoušela - na jedné fotografii. Není tak úplně špatná, ale já ji nikomu neukazuji. Zkrátka si ji neoblékám, protože to není můj styl.

Ponaučení? Nedělejte ze sebe něco, co nejste. Přijměte všechny své klady a zápory, oblečte si to, co vám sedí, dejte si na krk foťák a běžte fotit. Nikdo po vás nechce, abyste kritizovali a napravovali svět, jen vy sami chtějte od sebe to nejlepší, čeho jste schopni. Toho ovšem nedosáhnete tím, že se budete úkolovat a práskat nad sebou pomyslným bičíkem. Docílíte toho tak, že si uvědomíte, kým vlastně jste. A ne kým byste chtěli být!