je to takový neduh

03.06.2022

řekl truhlář, u kterého jsme reklamovali dveře, které nešly zavřít. Později jsme měli příležitost zjistit, že tímto slovem označoval všechny vady a zmetky, jichž se dopustil a začali jsme mu říkat "Neduh".

z mého archivu - helena bezecná
z mého archivu - helena bezecná

Moc ráda si prohlížím fotky. Nejen ty úžasné ve výpravných knihách mistrů fotografie, ale i ty úplně běžné, pořízené mými kolegy na Flickru. Možná mi to nebudete věřit, ale každý den letmo prohlédnu kolem půl tisícovky fotografií, z toho asi desetinu velmi důkladně.

Proč to dělám? V prvé řadě hledám skvělé amatérské fotografie pro svou skupinu, jíž jsem nadšenou kurátorkou. Skupina se jmenuje "Bringing a feeling", a já vás tímto srdečně zvu na prohlídku  - https://www.flickr.com/groups/bringing_a_feeling/ . A v tom druhém plánu hledám na těch cizích fotkách chyby. Protože chybami se člověk učí, a nejen těmi vlastními!

Některé chyby jsou zjevné na první pohled a já vás prosím, nedělejte je! Ze všeho nejhorší je křivý horizont. Pokud vám moře nebo rybník hrozí vylitím a popírá přírodní zákony, buďte tak hodní a narovnejte to! Je to ta nejjednodušší úprava a zvládne ji každý mobil.

Jestli jste, jak se říká, čuně a u vás doma se z podlahy zrovna hodovat nedá, je mi to vážně úplně jedno. Ale máte-li zasviněný objektiv, nebo, nedej bože, snímač, měli byste se fakt stydět. Možná jste spořádaní a ten prach se tam dostal "omylem". Tak si dejte tu práci a vyčistěte ty mušince alespoň v postprodukci!

Do třetice vada, o níž se bohužel hodně fotografů domnívá, že jejich dílo posunuje do vyššího levlu. Mnoho lidí fotí krásnou krajinu, ale buď z nevšímavosti nebo (a toho se obávám) záměrně, zakomponuje do popředí suchou větev, své vlastní zmatené stopy v písku, zválenou trávu nebo plastovou láhev. A jsme zase u toho úklidu! I když vám to oko táhne do širých dálav, buďte trošku přízemní a zkontrolujte si, jestli nemáte pod nohama černou skládku.

Až zvládnete tuhle nesvatou trojici, můžete začít hledat ty další, sofistikovanější chyby. Například na dnešní ilustrační fotce jsem těžce podělala co? No přece rámování! Ta klenba tam měla být celá a bez ní to nefunguje a fungovat nebude, ani kdybych se rozkrájela. Zkrátka a dobře, je to takový neduh.