kvalitní boty

02.09.2022

Mark Knopfler v mé oblíbené písničce "Quality Shoe" zpívá o tom, že za všech okolností, na všech svých cestách a při všech svých útěcích budete potřebovat kvalitní boty. Ostatně i Josef Koudelka si cenil dobré boty stejně jako kvalitní foťák.

z mého archivu - helena bezecná
z mého archivu - helena bezecná

Tak například tyhle boty se mnou před třinácti lety zakládaly naši zahradu. Dost se to na nich podepsalo, ale bylo mi líto je vyhodit. Měla jsem k nim téměř osobní vztah, a tak nakonec do té zahrady vrostly.

Ale to jsem odbočila - chtěla jsem psát o chůzi. Chůze je pro mě vlastně jediná, opravdu odpočinková, řekla bych až meditativní záležitost. Nejlepší nápady dostávám při chůzi. Je to tím čerstvým vzduchem, proudícím nosem přímo do mozku? Vážně nevím. Když jsem ještě nefotila, plánovala jsem si na takových procházkách pracovní povinnosti i chod domácnosti. Pěkně jsem si v neděli odpoledne zorganizovala celý další týden dopředu, a to do všech detailů, včetně toho, co budu nakupovat a vařit. Když mi to pak hned v pondělí někdo "přeorganizoval", byla jsem ovšem v pytli.

Pak jsem se vrátila k fotografování, a nějaká organizace práce mi rázem přišla jako mrhání časem. Na svých procházkách jsem začala být kreativní. Přemýšlela jsem, co všechno bych mohla vytvořit, jak by měly moje fotografie vypadat, kam bych se vůbec s tím focením měla ubírat, abych posléze dosáhla nějakého věhlasu.

Nakonec jsem si ujasnila, že věhlas na mě čeká možná leda v příštím životě. Zjistila jsem, že když moc přemýšlím o tom, jaké fotografie bych někdy mohla vyfotit, zapomínám si všímat fotografií, jež defilují před mýma očima právě v tomhle okamžiku. 

Takže teď prostě jen chodím a dívám se. Snažím se mít připravený foťák a prázdnou hlavu. Pokud možno dobře profouknutou čistým vzduchem. A na nohách kvalitní boty, co netlačí...