lážo plážo aneb street u moře

13.10.2023

Specifický druh pouliční fotografie vzniká u moře. Na plážích se zkrátka dějí věci a bylo by škoda toho nevyužít! Má to jen malý háček. Musíte být u moře mimo sezónu. O prázdninách jsou pláže plné dětí a pořizovat jejich fotky smrdí kriminálem - a naprosto oprávněně. Zato po prázdninách děcka vystřídají lidé dříve narození. Mnoho z nich dokonce vítá, že je fotíte, protože jsou šťastní, že si jich vůbec někdo všimnul. A těm ostatním je to zkrátka úplně šumák.

ze série "moříčko"
ze série "moříčko"

Můj muž je velmi akční, přesto letos kývnul na lážo plážo dovolenou, rozuměj válení na pláži od rána do večera. Je pravda, že na konci každého třetího dne začal jevit výrazný neklid, takže jsme čtvrtý den vyrazili na výlet. Ale během těch tří požehnaných triád čiré lenosti jsem prochodila s foťákem téměř sto kilometrů po pláži tam a zpátky, tam a zpátky, po obědě totéž znovu a navíc ještě večer. Ke konci pobytu se u mě začaly vyskytovat paranoidní představy, že se na druhém konci pláže právě něco děje - a já tam nejsem!

Fotit na pláži má řadu výhod. Za prvé je tam zpravidla neměnné světlo a je ho tam dost, takže si můžete nastavit ideální expozici pro pouliční fotografii, což je clona f8, čas 1/1ooo sec a automatické ISO, jež vám vyjde v luxusních hodnotách do 500. Výhodou pevně nastavené expozice je minimalizace práce při postprodukci a všechny fotky pak drží jednotnou estetickou linku.

Ale mnohem větší výhoda je, že lidé v plavkách jsou, nechci říct přímo odkopaní, ale prostě uvolněnější, míň ostražití, víc otevření, zkrátka téměř autentičtí. Pouličnímu fotografovi se na pláži nabízí prostřený stůl plný lahůdek.

Mistrem v tomto oboru je Martin Parr - https://www.martinparr.com. Poněkud poetičtější ženský pohled najdete u Mariny Koryakin - https://www.marina-koryakin.com/color-photography. My moře nemáme, zato máme Letní lidi od Františka Dostála - https://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.MG_12262 .

A pokud vás zajímá, jak vidím plážový život já, počkejte si na příští článek. Za týden se na vás budu těšit! A bude to i s překvapením!