like a rolling stone

24.04.2022

Líbí se mi jedno rčení : "Valící se kámen neobroste mechem."  A vy si musíte dát pozor, aby vás valící se kámen nepřeválcoval. Vím o tom své, protože s jedním takovým exemplářem žiji už 43 let. Tímto mu také přeji všechno nejlepší k dnešním narozeninám a zvu vás na jeho stránky https://www.galerie-bezecny.cz/. A jen abyste věděli, nikdy neuměl nakreslit ani slepici, ale před čtyřmi roky se pustil rovnou do malby!

z mého archivu
z mého archivu

Čím jsem starší a čím víc stáří na vlastní kůži zažívám, tím víc všechny Rolling Stones obdivuji - nejen ty pravé "Stouny", ale také senzačního jazzmana Laco Décziho nebo neuvěřitelného Clinta Eastwooda (i když je pravda, že toho posledního milovníka ve svých 90ti letech mohl přenechat někomu trošku mladšímu...). Samozřejmě i ženy patří do tohoto klubu - například moje oblíbená Diane Keaton.

Ale vraťme se k fotografii a fotografům a zůstaňme pro dnešek v Česku. Často zmiňuji, že mým nejoblíbenějším fotografem je Josef Koudelka. Měla jsem o něm určité povědomí, ale teprve kniha Návraty, která velmi obsáhle shrnuje celé jeho dílo, mi opravdu vyrazila dech. Nejvíc mám ráda jeho soubor Cikáni, neumím říct proč, ale je to pro mě čirá krása a asi to nejlepší, co jsem kdy na fotkách viděla. Pokud máte zájem, můžete si knihu prolistovat : https://www.youtube.com/watch?v=EJGKmV6NpKM.

Mladší Josef Koudelka ve svých Denících často uvažuje o tom, že pro fotoreportéra je čtyřicítka mezní věk, do kterého může tohle řemeslo dělat naplno. On sám po odchodu z vlasti nikdy neměl vlastní byt, spával pod širákem nebo v bytech svých přátel, ale i tam vždy na zemi ve spacím pytli. Nikdy neměl televizor ani mobilní telefon. Cestoval jen s tím nejzákladnějším vybavením. Možná ani nečekal, že by při takovém způsobu života mohl ve své práci pokračovat do pozdního věku. 

Přesto v roce 2008, kdy je mu 70 let, fotografuje Zeď mezi Izraelem a Palestinou. V roce 2018 slaví osmdesátku výstavou a knihou Návraty, v níž rekapituluje svou tvorbu pro české publikum. Ale také cestuje do Bejrútu, kde pořádá další výstavu.

Myslím, že ten správný recept na to, jak být  "like a rolling stone", nacházím v Deníku Josefa Koudelky v zápisu ze dne 3.5.2015.  "Pravidlo: Neztratit 1 den, každý prožitý den je o 1 den méně. Nezastavuj, nepromrhávej svoje dny a neprodávej je. Nebudeš mít dostatek peněz, aby sis mohl 1 den koupit." 

Nevím jak vy, ale já po přečtení tohoto pravidla upadám do lehké deprese. Nemálo svých dnů jsem prodala nebo promrhala. A stále více jsem si jistá, že si je už nekoupím...