miluji piktorialismus

12.08.2022

a nestydím se za to! Piktorialismus se mi líbí, přestože vyšel z módy už před sto lety. Tenhle fotografický směr vytvořili fotografové, kterým vadilo, že fotografie poskytuje jenom přesný a detailní obraz skutečnosti. Oni naopak chtěli vytvořit plnohodnotné umělecké dílo, pokud možno podobné malbě či grafice.

psí počasí - helena bezecná
psí počasí - helena bezecná

Aby toho dosáhli, pracovali hlavně s rozostřením obrazu, čehož docílili použitím měkkých objektivů nebo záměrného rozmazání. Nežádoucí detaily odstraňovali z obrazu třeba tuší, barvou nebo vyškrábáním. Přímé tisky ze skleněných exponovaných desek se zhotovovaly ušlechtilými metodami, používaly se platinotisky a reliéfní papíry. V hlavní roli bylo světlo, nálada, pocit. 

U nás byli piktorialismem silně ovlivněni například Josef Sudek a František Drtikol. Asi nejznámějším světovým piktorialistou, dá se říct i jeho vůdčí osobností, byl v jedné etapě své tvorby Alfred Stieglitz  https://www.metmuseum.org/toah/hd/stgp/hd_stgp.htm

Piktorialisté velmi často balancovali na tenoučké hranici mezi uměním a kýčem. Jako uzavřené společenství stáli stranou ostatních fotografů a vymezovali se proti nim. Celkem brzy je vystřídali modernisté a pohled na fotografickou tvorbu se opět radikálně proměnil. Ostatně i "otec zakladatel" Alfred Stieglitz se posunul dál.

Pro mě stěžejní myšlenku piktorialismu formuloval fotograf Peter Henry Emerson : "Nic v přírodě nemá ostré obrysy, všechno vidíme pouze proti něčemu jinému a konturu tvoří měkká hranice mezi oběma." 

Já osobně si s piktorialismem občas ráda zaflirtuji. Ne, že bych se tahala po světě s aparátem na skleněné desky a tiskla na platinový papír, tak vážný vztah to zase není. Pokud mám vhodný námět nebo fotografii, která se k tomu hodí, používám celkem jednoduché digitální úpravy pro rozostření, změkčení nebo záměrnou zrnitost obrazu.  Musím si dávat velký pozor na to, kdy tuto metodu použiji a rozhodně to nepřehnat! Pokud si po dokončení úprav nejsem jistá výsledkem, raději takovou příliš starožitnou verzi zavrhnu a zkusím trochu ubrat. 

Rozhodně nechci působit, jak říká moje vnučka, STAROBYTNĚ!!!