nežij v krabici

27.01.2023

"Jakej je tvůj playlist, babi?" zeptal se mě můj šestiletý vnuk. Chvíli jsem zaváhala, pak jsem se z toho nějak vykroutila, vzápětí jsem si nainstalovala Spotify a sestavila svůj playlist. Nechci totiž žít v krabici!

ostrava 6.1.2023 - helena bezecná
ostrava 6.1.2023 - helena bezecná

Když jsem byla mladá, všimla jsem si na rodinných setkáních jedné věci. Hovor plynul a všechno bylo v pohodě. Ale potom někdo řekl nějaký vtip nebo glosoval politickou situaci, moje babička znejistěla a pak se zeptala, o co kráčí. Ovšem místo srozumitelného vysvětlení se jí dostalo suchého " Tomu bys nerozuměla, mami."

Od té doby mám utkvělou představu, že můj život skončí, až uslyším z úst svých potomků tuhle hnusnou větu: "Tomu bys nerozuměla, mami /babi !" V tu chvíli nade mnou zaklapne víko futrálu a dál už budu jen přežívat v krabici.

Abych tu chvíli co možná nejvíc oddálila, musím mít logicky svůj playlist a držet krok s dobou. Což obnáší zajímat se občas i o mladé youtubery, které sledují moji vnuci. Chce to dost sebezapření a navíc je tu reálné riziko, že pár dní nevyženete z hlavy například popěvek: " Maso, masičko, masičko masivní, silně kreativní." Co to znamená? Upřímně? Fakt nevím!

Takže vyrazím ven a doufám, že mě to masičko na ulici přejde. Ale přesto jsem nějak podvědomě ovlivněna... a v tom zaznamenám tlustého pána, v pozadí s vychrtlým torzem krejčovské panny. Co teď? Rozhodně nemám tu drzost vrazit mu foťák před obličej a tak použiju "střílení od boku". Ano, je to sázka do loterie a ne, není to profesionální. Ale může se to povést, když jste připraveni. Takže si to zopakujeme : 

  1. Musíte vidět jako váš foťák, abyste měli v tu chvíli jakoby oči ve výši svého boku. Jak se to máte naučit? Asi tak tisíckrát si to vyzkoušejte, a ono to půjde!  Mohla bych teď tvrdit, že jsem pánovi záměrně amputovala mozkovnu, abych tím potrestala muže za redukci ženy na pouhé torzo. Ale pravda je taková, že to ještě nemám tisíckrát vyzkoušeno...
  2. Podle světelných podmínek si nastavte to nejvyšší možné clonové číslo. Ne méně než 8!
  3. Manuálně zaostřete na 2-3 m, což vám zaručí slušnou hloubku ostrosti.
  4. Čas mějte nastavený ideálně na 1/1000 nebo 1/500. Nebo aspoň na tu rychlost blesku!
  5. ISO nechte na automatice.
  6. A takhle to musíte mít nastavený furt, občas si to zkontrolujte a pořád namačkávejte knoflík spouště, protože když vám foťák upadne do úsporného režimu, vyfotíte prd a ne tohohle kulatého pána!
ostrava 11.1.2023 - helena bezecná
ostrava 11.1.2023 - helena bezecná