o jednom polibku

12.02.2022

Určitě jste už někde museli vidět slavnou fotografii "Polibek před radnicí", jejímž autorem je Robert Doisneau. Možná jste si ji koupili jako pohlednici nebo plakát při svém výletu do Paříže. Až si ji na netu najdete, rozhodně vám bude povědomá. Takže fotografii znáte, ale možná neznáte zajímavý příběh, který ji provází...

milovníci umění - helena bezecná
milovníci umění - helena bezecná

Robert Doisneau byl pouliční fotograf, který nejraději fotil náhodné kolemjdoucí v ulicích Paříže. Práci pro časopis Vogue po krátké době opustil, protože nerad fotografoval aranžované scény. V roce 1950 dostal zakázku od časopisu Life do připravovaného článku o Paříži, hlavním městě romantiky. Úkolem Roberta Doisneau bylo fotografovat pařížské milenecké páry. 

Představte si, že máte fotit náhodné milenecké dvojice pro světoznámý časopis - asi nebude tak úplně vaší prioritou přistihnout někoho inflagranti a vehnat svého chlebodárce do kolotoče peněžních odškodnění za rozvrácení manželského krbu.  Asi právě proto, i když zcela proti svým zásadám,  Robert Doisneau najal málo známé herce jako modely. Něco takového je mezi pouličními fotografy považováno za zločin horší, než porušení kompletního desatera najednou a trestá se vyobcováním z jejich společnosti. Takže autor i aktéři "Polibku před radnicí" mlčeli  jako hrob celých 30 let. Fotografie se stala ikonou a Robert Doisneau slavným fotografem.

Když se něčím proslavíte, vždycky se najdou jedinci, kteří si myslí, že byste se měli o tu slávu a hlavně o ty peníze tak trochu rozdělit, ne? A tak se v 80.letech odněkud vynořili manželé, kteří tvrdili, že na snímku jsou oni a fotografa zažalovali, že je vyfotil bez jejich souhlasu. Robert Doisneau musel s pravdou ven a na svou obhajobu zveřejnil pravá jména líbající se dvojice.  Toho využila "prozrazená" herečka (které, mimochodem, Doisneau daroval velice cenný podepsaný autorský výtisk "Polibku" ) a zažalovala Doisneaua o ušlý zisk z prodeje slavné fotografie.

Robert Doisneau oba soudy vyhrál, ale výhru zaplatil svým zdravím. Fotografie, která ho proslavila, mu, podle slov jeho dcery, zničila poslední léta života. 

Moje ilustrační fotografie není aranžovaná. Pokud se na ní poznáte, prosím, nežalujte mě, ale požádejte o odstranění fotky. Nebo o autorský výtisk s podpisem zdarma.