o křídlech

07.10.2022

Nevím jak vám, ale mně připadá ta stará reklama na Red Bull naprosto geniální. Copak by každý nesáhl po něčem, co mu dává křídla?

red bull - helena bezecná
red bull - helena bezecná

V nedávné době jsem se setkala hned se dvěma okřídlenými citáty svých životních idolů. Každý z nich mluví o něčem úplně jiném, ale ve výsledku jsou oba velmi povzbuzující.

"Pokud jste se narodila bez křídel, nic jim nebrání v růstu", řekla Coco Chanel. V řadě jejích známých výroků je to jeden z mála, který se nedotýká přímo módy nebo šarmu. Nemusíte obdivovat Coco, můžete ji dokonce nesnášet a můžete pohrdat lidmi, kteří kladou důraz na vnější vzhled. Ale téměř jistě v sobě máte touhu něčeho dosáhnout. Něčeho, co je tak daleko, že si myslíte, že bez křídel tam nedoletíte.

A možná už vám křídla narostla, ale vy se je pořád bojíte používat. Protože vám nikdo neukázal, jak s nimi mávat, jak využít sílu větru a energii vzdušných proudů. V tom případě si přečtěte myšlenku Josefa Koudelky : "Váha těla v porovnání s malou nosnou plochou křídla činí čmeláka teoreticky neschopným vzlétnout. Čmelák to však neví, a proto létá".

Možná se vám zdá, že dnešní úvaha nemá s fotografií nic společného. Ale pokud jde o mne,  je to hlavně o fotografii. Ještě jsem sice nedoletěla tam, kam bych chtěla, ale křídly mávám, co mi síly stačí. A vy už se taky nebojte a leťte. Co se vám může stát? Vždyť i pád je vlastně let, i když střemhlav...