o projektech

25.11.2022

Můj táta byl projektant a rád a často říkával, že je projektant, protože projektá pracovní dobu. Vzhledem k tomu, že za totáče takhle projektávali prakticky všichni, vypadalo to, že  jen projektanti to mají oficiálně posvěcené.

ze série letiště - helena bezecná
ze série letiště - helena bezecná

Já mám ale teď na mysli projekty fotografické. Projekty jsou takové biče, jež na sebe upletli fotografové, aby se donutili konečně vstát a jít sakra něco dělat. Je velmi vágní, říct si, že půjdu fotit "ulici". Je to tak vágní, že ani nestojí za to, zvednout zadek z křesla a naformátovat si kartu ve foťáku.

Pokud se ovšem váš projekt jmenuje například "psí oblečky", "kuriózní dámské kabelky" nebo "plešatí pánové v žaketu", je to tak konkrétní a tak burcující, že se už ráno těšíte, až vyrazíte a možná, možná že už dnes na vás v ulicích čeká holohlavý muž oděný žaketem. Čím víc je výskyt předmětu vašeho projektu v ulicích nepravděpodobnější, tím víc jste puzení jej hledat, najít a umístit do své sbírky.

Je-li daný předmět velmi konkrétní, může vaše série vznikat roky, V tom případě si musíte udržovat pořádek v kolekcích a svou sbírku držet na jednom místě, její kopii na druhém místě a žádnou z nich nepřesouvat a hlavně NIC nemazat! Ten, komu někdy ulétl v průvanu modrý Mauricius, ví !

Jsou ovšem i projekty krátkodobé, tak krátkodobé, že vám zaberou třeba jen dvě tři hodinky. Cestou na třídenní výlet do Porta jsme na devět hodin uvízli v transitu milánského letiště. A tam vznikl můj mini projekt "letiště". V euforické náladě jsem pořídila sadu docela povedených fotografií, jež mi připadaly optimistické. Cesta z onoho výletu zpět domů se ovšem protáhla na celé dva dny, byli jsme internováni postupně na dalších letištích a chuť na focení mě přešla. Byl to pro mě stejně traumatický zážitek jako pro Ignáciuse J. Reillyho  cesta autobusem z New Orleans do Baton Rouge . (Vy jste nečetli Spolčení hlupců? Veliká chyba!)

Moje hlava se s tímto traumatem vyrovnala po svém a dala vzniknout poměrně depresivnímu textu, jímž jsem doprovodila ty původně optimistické fotografie. Celé jsem to uspořádala do fotoknihy, nazvané velmi nápaditě Letiště. Zajímavé i pro mě na tom je, že můžete textem napovědět divákovi, jak na něho má fotografie působit. Takže pokud s sebou chcete nechat lehounce manipulovat, kniha je zdarma ke stažení a k prohlédnutí zde - knihy. A když už tam budete, můžete si prohlédnout i moje nové Portfolio 2022.