plán b

02.12.2022

"PLÁN B" není jen název olomoucké restaurace. Plán B je něco, co byste rozhodně neměli podceňovat. A čím jste starší, tím je pro vás záložní plán důležitější. Můžou vás překvapit mnohem horší věci než to, že vaše obvyklá hospoda je zrovna zavřená.

z mého archivu - helena bezecná
z mého archivu - helena bezecná

Může vám třeba dojít dech, můžou vám dojít baterky, a kromě peněz vám navíc můžou dojít nápady!

Tenhle blog už píšu téměř rok. Rok je pro začínajícího blogera taková magická hranice, za níž by se prý měly začít dít věci. Kdejaký poradce přes blogy vám naslibuje, že když vydržíte pravidelně blogovat jeden rok, všimnou si vás nejen hordy čtenářů, ale i ty nejprestižnější internetové vyhledávače a nabídky na různou spolupráci se vám jen pohrnou. S něčím se vám svěřím - nevšimnou a nepohrnou.

Nabízí se otázka - není náhodou čas s tím něco dělat a použít plán B? Něco bombastického? Začít psát recenze a dávat na blog nudně podrobná videa, v nichž hlavní roli hrají posuvníky Lightroomu?

Myslím, že ne. Ony se totiž nějaké věci dít začaly. Ne zrovna v prostoru veřejném, ale v prostoru mé hlavy určitě. Například jsem si začala všímat, že mě to psaní baví, a to někdy i víc než focení. Zejména tehdy, když je venku psí počasí, ale já mám v pracovně teploučko a můj muž mi zrovna naservíroval horkou slivovici. Uvědomuji si, že mnohem víc, než sbírat lajky na sociálních sítích, mě baví budovat vlastní web, vybírat na něj fotky a kašlat na to, jestli se někomu líbí nebo ne. A taky už se mi nechce tak fanaticky sledovat práce jiných fotografů, ať už živých či mrtvých, protože kvůli studiu jejich tvorby mi chybí čas na tu moji. 

Za ten rok jsem rozdala pár knížecích rad, doporučila jsem vám docela dost cizích fotografů a svěřila jsem se s několika pikantériemi ze svého konfekčního života. Ale když se vracím ke svým starým článkům, zjišťuji, že se mnohé změnilo, na některých názorech už nelpím a ve spoustě  případů jsem se mýlila. To všechno budu postupně aktualizovat. A nebojte se, na nějaké nové pikantérie taky určitě dojde.

Takže jestli jste si teď mysleli, že otevřená clona se zavírá, tak jste se fakt spletli!