pokud chcete duhu...

17.03.2023

...musíte se smířit s deštěm. Řekla prý Dolly Parton. Asi to tak bude. A nejen, když toužíte vidět duhu, ale i tehdy, když chcete vyfotit syté a silné barvy.

mittersill 14.3.2023
mittersill 14.3.2023

Dejme tomu, že jste v Rakousku v půlce března a chcete si ještě na závěr sezóny pořádně zalyžovat. Ale je jaro a ono najednou celý den prší. Můžete se k tomu postavit jako můj muž, ignorovat déšť a lyžovat, i když to stojí za prd. Nebo si vezmete foťák, oblečete nepromokavý oděv a vyrazíte do ulic  jako já.

Nepředstavujte si ale tu situaci až tak jednoduše. V zoologické terminologii jsem já lyžař obecný domácí, zatímco můj muž je lyžař královský. A nevím proč odjakživa bazíruje na tom, že budeme lyžovat společně. Když jsem byla mladá a submisivní blbka, byla omluvou z lyžování jen vícedenní neklesající horečka, případně výron v koleně, vyvedený v psychedelických barvách. Dnes, už míň blbá a k tomu ošlehaná dlouholetým manželstvím, dokážu kverulovat i kvůli banálně špatnému počasí. 

Zpátky k tématu. Myslíte si, že syté a vydatné barvy najdete na ulici jen za plného slunce? To se ale sakra pletete! Tedy pokud se zrovna nenacházíte v Havaně, Marakéši nebo někde v Indii. 

Všimli jste si, kolik pouličních fotografů v Česku fotí černobíle? Řekla bych, že většina. Přiznejme si - co se barev týče, není to u nás doma žádná hitparáda, počínaje městským mobiliářem a konče našim oblečením. A to ani nemluvím o nevkusném všudypřítomném reklamním smogu.

Pokud chcete trénovat vnímání barev, jejich souvztažnosti a působení na vaši fotografii (ale také na vaši psychickou pohodu), počkejte si na déšť. Namočili jste někdy do vody nenápadný kamínek nebo mušli? A byli jste překvapeni, jak se najednou rozehrají barvami? Dnešní ilustrační výstražný přejezd v červené barvě je za slunečného dne zaprášený a vybledlý. Ale za deště uvidíte, že se mu "výstražný" neříká jen tak z plezíru. 

Obrázky v následující galerii rozhodně neaspirují na fotku roku a nezaslouží si ani umístění do mé kolekce barvy. No, možná snad ta oranžová abstrakce. Ale můžou vám posloužit jako vodítko, na co se máte při tom dešťovém tréninku soustředit.

Neprší zrovna náhodou? Tak na co ještě čekáte? Cože? Fakt neprší? Tak si klidně dejte kafe! Třeba s rumem... A čokoládu...