portrét krajiny

22.07.2022

Zdá se vám to jako nesmysl? Já bych neřekla. Když fotíte portrét, potřebujete dobré světlo a zajímavou fotogenickou tvář. A co potřebujete, když fotografujete krajinu? Dobré světlo a zajímavou fotogenickou krajinu.

krajina s jinovatkou - helena bezecná
krajina s jinovatkou - helena bezecná

Jsou mezi námi lidé, ve skutečném životě pohlední a charismatičtí, které ale kamera, bůh ví proč, nemiluje. A s krajinami se to má stejně. Tak jako na světě existuje jen málo top modelek, existuje také jen pár "highlight" krajin. Ne každý ví, že jedna taková top lokalita se nachází i u nás. Je to mírně zvlněná krajina v okolí Kyjova na Jižní Moravě a říká se jí velmi příhodně Moravské Toskánsko. 

A nabízí se ještě jedna podobnost s top modelkami. Když se koná přehlídka, kolem nalíčených modelek v úchvatných róbách krouží mraky fotografů a každý z nich se snaží urvat pro sebe ten nejexkluzivnější  snímek. Také Moravské Toskánsko se na jaře oblékne do barevných květů a svěží zeleně a na podzim pro změnu září zlatem a bronzem. A krajináři z celého světa se tou dobou hromadí na vytipovaných místech, přetlačují se se svými obrovskými teleobjektivy (neboť bez nich si v Moravském Toskánsku ani neškrtnete) a snaží se zachytit tu malebnou bílou kapličku líp, než ta horda obejdů, co se sem nahrnula.

Já tlačenice nevyhledávám, ale pár už jsem jich absolvovala. Na západ slunce u majáku Neist Point nás na svazích čekaly, nekecám, stovky. Hřadovali jsme tam jako exotické ptactvo. Na pláži Talisker Bay byly zároveň s námi tři početné japonské fotografické výpravy.

Něco vám prozradím - mně se víc líbí top modelky nenalíčené a v nedbalkách. A tak jsem si to Moravské Toskánsko jela vyfotit v únoru. Japonce jsem potkala jen jednoho. Mrkli jsme na sebe a šli si každý se svým teleobjektivem svou cestou.