pumprdentlich

29.09.2023

Tohle slovo jsem poprvé četla ve stejnojmenné povídce Oty Pavla, v níž se rovnou dozvíte i definici tohoto podivného výrazu : "Prý je to, asi jako když jde krásná dáma v plesových šatech anebo v báječném kožichu, všichni přihlížející jsou paf, a ona přitom šlápne do hovna."

z mého archivu
z mého archivu

Já si pro sebe tu definici zkracuji na lapidární větu :"Je to krásný, ale stojí to za hovno." A teď mě prosím, nekamenujte, protože slovo pumprdentlich mě napadá u devadesáti procent veškeré fotografické produkce, dostupné na sociálních sítích. Bez ohledu na to, kolika shlédnutími, lajky nebo fejvy dotyčné dílo oplývá.

A protože zákony statistiky jsou neúprosné, napadá mě, jak do toho všeho zapadají moje fotky, nakolik jsou opravdu dobré a poctivé a nakolik prostě pumprdentlich. Jak už bylo naznačeno, počet srdíček nebo hvězdiček či vztyčených palců mi nenapoví vůbec nic. I když pořád platí "hlas lidu, hlas bóží". 

Takže by to chtělo nějaký odborný pohled. Třeba absolvovat workshop a vyučujícího požádat o vyjádření. Ale já workshopy prostě nedávám, co taky chcete od zavilého introverta. Nebo oslovit nějakého profíka. Je pravda, že Vladimír Birgus chodil na stejné gymnázium, dokonce nám nafotil tablo, ale velmi pravděpodobně si mě vůbec nepamatuje a kromě toho má na práci zajímavější věci.

A teď vám něco poradím - pokud se ovšem chcete něco seriózního a možná i brutálního dozvědět o svých fotkách. Navštivte stránky https://www.lensculture.com/. I kdybyste dál nepokračovali, najdete tam zajímavé články a úžasné fotografie. 

Ale vy se chcete něco dozvědět o své práci, že jo? Zaregistrujte se, založte si tam profil a vypoťte stručný životopis. Potom požádejte o recenzi v jejich projektu LensCulture Fine Art  - https://www.lensculture.com/photography-project-review. Nahrajte 15 fotek, jež tvoří tematicky nebo vizuálně soudržný soubor. Napište k tomu svoje prohlášení. Položte recenzentovi 3 relevantní otázky. Zaplaťte 65 dolarů - věřte mi, že jsou to dobře investované peníze. A čekejte…

Za několik dnů, nejdéle do měsíce, obdržíte od profesionála (pedagog, galerista, kurátor) recenzi svého projektu včetně užitečných rad. Navíc vám poradí, jak vylepšit prohlášení k projektu, jak upravit svůj životopis a velmi zevrubně vám odpoví na ty vaše tři otázky.

A když vaše recenze bude začínat slovem "Wow!", otevřete si láhev vína, dejte nohy na stůl, nakašlete na všechny lajky a fejvy a tiše si opakujte mantru : "Nejsem pumprdentlich, nejsem pumprdentlich, nejsem pumprdentlich..."