sedávej, panenko, v koutě

07.01.2022

...až umřeš, najdou tě. Přesně tohle se stalo Vivian Maier. Vivian byla francouzská chůva a žila  v New Yorku v jeho nejfotogeničtějších letech. Vivian neudělala ani krok bez fotoaparátu a fotila jako posedlá. Ale všechny její negativy byly objeveny úplnou náhodou až po její smrti při jednom z garážových výprodejů. Muž, který negativy odkoupil a objevil jejich obrovský potenciál, udělal z Vivian hvězdu in memoriam. Jestli vás tahle story zaujala, pusťte si film "Finding Vivian Maier".

pozdrav pro vivian maier - helena bezecná
pozdrav pro vivian maier - helena bezecná

Ten příběh mě stále fascinuje, ale můj názor na jeho interpretaci se mění.

Nejdřív mě pochopitelně zaujal její obrovský talent a fotografie plné života. To, že fotoaparát prakticky nedala z ruky. Záviděla jsem jí, že žila zrovna v té době a mohla fotit krásně oblečené lidi, ulice bez aut, muže v kloboucích a s doutníky v ruce, namyšlené dámy z horních deseti tisíc i usoplená děcka těch dolních ... A říkala jsem si - takové štěstí!

Ale potom mi došlo, jak strašně musela být sama Vivian nenaplněná a tedy nešťastná. Každá fotografie se stane fotografií teprve, když ji vytisknete. Dobrou fotografií se stane, když ji uvidí někdo, koho dojme nebo rozesměje a přiměje k zastavení. Vivian žila v době, kdy fotografování bylo velmi drahým koníčkem. Většinu svých fotografií viděla jen na negativech. Žádné sdílení, žádné komentáře, žádné lajky. 

A tak se taky snažím nedávat foťák z ruky. Těch pár nejlepších fotek jednou za rok vybrat, vytisknout a někomu je ukázat. A kdyby náhodou neoslovily nikoho, vždycky je tady někdo, komu se budou líbit určitě - moje druhé já, Vivian!