sláva gutenbergovi

04.08.2023

Jsou chvíle, kdy upřímně nenávidím Billa Gatese a Steva Jobse. Naopak zbožňuji Johannese Gutenberga, který zachránil to, co mi ti dva podělali!

©otevřená clona-blog pro fotografy
©otevřená clona-blog pro fotografy

Všechno, co vidíte na tomhle obrázku (a zdaleka nejen to) mám zálohováno v digitální podobě na externím disku. A je to tam v bezpečí.  Jak jsem si bláhově myslela...

Už jsem se vám svěřila, že můj počítač potřeboval oživit tak nutně, jako půl roku odrostlý fialový přeliv. To se opravdu povedlo, Lightroom je teď fakt svižný. Maličký zádrhel je, že se ale vůbec nebaví s oním rádoby bezpečným externím diskem, na němž jsou veškeré moje zdrojové adresáře za poslední roky. Tudíž se na všechny své fotky, pořízené do konce roku 2022, sice můžu podívat, ale to je asi tak všechno, co s nimi mohu dělat.

Toto, přátelé, je ještě ta dobrá varianta. Dokonce když obětuji pár dní svého vzácného času, můžu klopotně všechny zdrojové adresáře zkopírovat na nový externí disk a znovu propojit s katalogem v Lightroomu. Chci obětovat svůj čas? Nebo mávnu rukou a začnu znovu čistý list?

Prý je to celé vinou Windows jedenáctek, říkal můj ajťák…. Takže už chápeš, Bille?

Naštěstí jsem tohle všechno předvídala! Jsem totiž mistrem katastrofických scénářů, což vám ochotně potvrdí můj muž. A tak všechny fotky, co za něco stály, jsou v mých fotoknihách. Díky, Johannesi!

A co mi jako udělal Jobs? Když hledím půl hodiny do toho jeho vynálezu, jsem unavená, otupělá a v posledku deprimovaná. Když čtu třicet minut knihu, cítím se odpočinutá, pobavená a obohacená. Je ti to jasný, Steve?


V zájmu korektnosti musím uznat, že díky těm dvěma si můžu koupit hadry přes internet a nemusím zažívat potupné chvíle v kabince nějakého environmentálně nezodpovědného módního řetězce. Takže pánové, je vám odpuštěno...