srdeční záležitost

18.11.2022

Možná se pořád opakuji, ale čím dál tím víc jsem přesvědčená o tom, že dobrá fotka musí být vyfotografovaná srdcem. Jako příklad sem dávám tohle ostravské zákoutí. 

milieu - helena bezecná
milieu - helena bezecná

Spoustě lidí se Ostrava nelíbí a mají o ní špatné mínění. Myslím, že tahle fotka je v tom utvrdí. Já jsem se ale do Ostravy zamilovala už před čtyřiceti lety. A domnívám se, že "Ostravaci" tuhle fotku pochopí a vůbec jim nebude připadat ošklivá. Bo je razovita!!!

Kromě Ostravy mám ráda hodně dalších věcí - svou rodinu, kočky, Beskydy, dobré víno, Karlovu Studánku, čerstvě upečený chleba, kvetoucí levandule, slunečné dny, mlžná rána a... Tedy toho by se ještě našlo! A to všechno fotím, ale ze všeho nejvíc svou rodinu. Protože ji miluju!

Rodina a domov mají jednu obrovskou výhodu - jsou pořád po ruce. Za použití jen mírných donucovacích prostředků poslouží členové rodiny k nácviku fotografování portrétů, zátiší, food stylingu, zvířat, sportovních aktivit a časosběrných dokumentů. Tímhle způsobem už jsem získala poměrně slušnou zásobu použitelných fotek a zvažuji, že je už brzy přidám na svůj web. Pokud moje rodina nezareaguje takto:

z mého archivu - helena bezecná
z mého archivu - helena bezecná

Myslím, že to tak nemám jenom já. Vypůjčím si slova fotografa Jacoba Aue Sobola - https://www.jacobauesobol.com/ . Jacob Aue Sobol se po dlouhých letech usilovné práce pro Magnum Photos nervově zhroutil a několik let nefotografoval. Začal s tím znovu, když se oženil a narodilo se mu dítě. Když se do jeho života vrátila láska ke konkrétním osobám.  Tehdy vzal znova do ruky aparát a dnes říká: "Nevím, co se stane s těmi snímky, ale je to prostě skvělý pocit mít fotografování zpátky v bodě, kdy to není o fotografii nebo projektu, je to o životě a lásce a úzkém spojení, jež máte s lidmi, se kterými trávíte svůj život."