taková blbost

21.10.2022

Ano, řeč bude o sluneční cloně. Mám v živé paměti, jak se můj bratr spravedlivě rozčílil, když viděl pána, který měl sluneční clonu našroubovanou na objektivu opačně - tak říkajíc, čekající v záloze. 

z mého archivu - helena Bezecná
z mého archivu - helena Bezecná

A já se ptám, na co v té záloze čekala? Až si na ni ten pán vzpomene a rozhodne se ji vyšroubovat a znovu našroubovat do pohotovostní polohy, aby mu mezitím proklouzly mezi prsty dvě, tři potenciálně dobré fotografie?

Nebo to byla nějaká, mně nepochopitelná, frajeřinka? Anebo je to tak, že ten pán vůbec nevěděl, na co tu sluneční clonu má? Já bych řekla, že cé je správně. A proč, to se vám pokusím vysvětlit.

Je hodně fotografů, kteří používají filtry a sluneční clona je jim na obtíž. Potřebují mít stále volný přístup k závitnici na čele objektivu, aby mohli filtry operativně střídat. A pokud tihle fotografové zrovna žádný speciální filtr nepoužívají, stejně mají na objektivu našroubovaný neutrální filtr, a to hlavně  jako ochranu objektivu. 

Ovšem my pohodlní fotografové si místo použití speciálního filtru raději kecneme k počítači a žádaný efekt vykouzlíme v editoru. A jak si chráníme objektiv před poškozením? No přece sluneční clonou! Opravdu nevím, kolikrát moje sluneční clona zamezila vzniku odlesků v mém objektivu, což je její hlavní pracovní náplň. Zato vím, kolikrát zabránila úplnému zničení mého objektivu - a je to na ní vidět!

Je to jen kousek plastu nebo kovu, někdy to ten nový super foťák ve vašich očích vlastně hyzdí. Ale dobře vám radím, našroubujte si to na objektiv pořádně a nechte to tam, i když jinak vůbec nevíte, k čemu ta blbost vlastně je.