"ty vaše fotky...

16.09.2022

... jsou takové ženské", řekl mi postarší fotograf, a pochvalu jsem v tom neslyšela. Nablble jsem se usmála a v duchu si pomyslela :"To bude asi tím, že jsem ženská!" Teprve později mi došlo, jak to asi myslel. 

lady muchomůrka - helena bezecná
lady muchomůrka - helena bezecná

Po pár letech jsem totiž narazila na skupinu pouliční fotografie "Women street photographers", jež sdružuje ženy - pouliční fotografky z celého světa. Jednou ročně nabízejí členky k výběru své fotografie a organizátorky z nich vybírají nejlepší padesátku. Z těchto vybraných fotografií je uspořádána mezinárodní a velmi prestižní výstava. 

Druhým plánem této skupiny (a nebo je to ten hlavní?) je podpora žen-fotografek v rámci rovných příležitostí. Skupina pomáhá fotografkám, a to nejen z rozvojových zemí a brojí například i proti tomu, že porotci mezinárodních soutěží bývají téměř výhradně muži a vítězi pak logicky taky muži. Chcete-li se do skupiny zapojit, je třeba se identifikovat jako žena. Abyste si nemysleli, že jde o spolek nějakých zpovykaných aktivistek, projděte si práce všech členek pěkně od A do Z na jejich webu https://www.womenstreetphotographers.com/photographers-i.

Já se domnívám, že onen postarší fotograf mi opisem naznačil, že mé fotografie nemají koule. Což se ovšem nedá říct o  Women street photographers. Jejich fotky evidentně koule mají, jakkoli se ony samy identifikují výhradně jako ženy.