ulice nebo cesta

15.09.2023

Ono se to nabízí - pouliční fotografie je ta, která je pořízena na ulici. Ale jsou i jiné definice - a mně se nejvíc líbí ta od Davida Gibsona : "Pojem pouliční fotografie označuje libovolný typ fotografie pořízené na veřejném místě." Už brzy nás bude zajímat ten "libovolný typ", ale dnes se budeme soustředit na ta "veřejná místa".

z mého archivu
z mého archivu

Fantastická kniha, kterou byste měli mít, pokud se chcete vážně zabývat pouliční fotografií, je "Magnum Streetwise" od Stephena McLarena. Je plná skvělých pouličních fotek členů agentury Magnum. A co je na ní ještě zajímavé, je to, že je členěna podle míst pořízení. A to velice přehledně a nápaditě do tří základních kategorií :

  1. Doprava
  2. Volný čas
  3. Obchod

Když se zamyslíte, opravdu do těchto tří šuplíků rozdělíte všechno - od metra po galerii, od pláže po arabské tržiště. Autor jde ale dál a přidává ještě další čtyři samostatné kategorie - čtyři města, učiněné Mekky pouličních fotografů. Které to jsou?

  • New York 
  • Londýn
  • Paříž
  • Tokio

(Nevím jak vy, ale já bych se přimluvila ještě za Berlín.)

Tak jsme se shodli, že pouliční fotografie není jen z ulice. Rozhodně je z města. Ale co když ulice, zbavená jména, opouští město a teď už  jako cesta míří do vesnice? Sáhneme do šuplíku "volný čas" a máme to vyřešeno. A když je na návsi trh, potupluje nám to šuplík číslo 3.

Takže to hlavní, co si budeme pamatovat z téhle lekce, je : "Nejdůležitější je vydat se na cestu za pouliční fotografií na ulici nebo jiné libovolné místo, ale hlavně opustit náš uzavřený prostor!"


Příště nabouráme poslední mýtus - o tom, že na pouliční fotografii nutně musí být lidi. 


Vy jste ještě tady? Tak už opusťte uzavřený prostor a jděte fotit!!!