úlohy o pohybu

09.09.2022

Jestli jsem ve škole byla na něco úplně marná, tak na úlohy o pohybu, zvané též úsudkové příklady. Na pohyb z bodu A do bodu B, a nedej bože na setkání v bodě C, byl můj úsudek krátký. Ale na pohyb ve fotografii můj chabý úsudek naštěstí stačí.

muž na prkně - helena bezecná
muž na prkně - helena bezecná

Pokud jde o zachycení pohybu na fotografii, nabízí se hned několik možností a vy si můžete vybrat buď tu, která je nejbližší vašemu stylu, anebo tu, která nejlépe poslouží vyznění vaší fotografie.

Asi nejjednodušší v dnešní technicky vyspělé době je pohyb tak zvaně zmrazit. Nastavíte si fotoaparát na prioritu času a rychlost závěrky zvolíte podle rychlosti pohybu vašeho objektu někde mezi 1/500 až 1/5000 sekundy. Pokud chcete zmrazit pohyb hlemýždě, nemusíte to až tak šponovat.

Ta druhá možnost je pro ty z vás, kteří si chtějí pohyb pěkně vychutnat a například z vodopádu vykouzlit něco jako hedvábný šál. V tom případě zvolte rychlost závěrky co nejdelší. Podle druhu pohybu tak od 1 sekundy až po minuty. Pomůže vám tmavý neutrální filtr  a neobejdete se bez stativu. Jestli chcete zachytit sprint hlemýždě, nebojte se nechat závěrku otevřenou klidně i déle, pokud to ovšem váš fotoaparát umí. A teď si z vás nechci vystřelit - takovou fotku jsem viděla a byla boží!

A do třetice, ta nejobtížnější metoda - panning neboli švenkování. Na pořízení jedné fotografie si připravte prázdnou paměťovou kartu se slušnou kapacitou, rezervujte si aspoň hodinu času a u kamaráda lékárníka vyškemrejte platíčko antidepresiv. Nepočítejte s tím, že to dáte na první dobrou. V posledku budete sice frustrovaní, ale pobavíte se! Prostě si změřte expozici, rychlost závěrky nastavte plus minus na 1/30 sekundy a zaostřete, pak zachyťte třeba takového chlapíka na surfu  - a držte ho v hledáčku po celou dobu expozice. Poté, co zjistíte, že se to nepovedlo, opakujte znovu, pak ještě jednou a ještě a ještě... Dokud se vám to nepodaří nebo dokud neuplyne ta vaše rezervovaná hodina času. V tomhle případě to s hlemýžděm rozhodně nezkoušejte!

Jak je známo z úloh o pohybu, surfař proti vlně prakticky stojí. Zato takový muž na motocyklu Harley-Davidson vyvine mnohem vyšší rychlost. Proto tady mám jako ilustraci chlapa na prkně. Nic rychlejšího se mi zatím nepovedlo...

Ale jestli vás zajímá ten Harley, podívejte se na skvělou fotku mého přítele Honzy Dobrého -  https://www.flickr.com/photos/14828834@N04/52309486291/in/dateposted/  . Tak nějak takhle má vypadat panning!