vynesená slepice

21.07.2023

Nenapadá mě výstižnější příměr pro dámy mého věku, než právě vynesená slepice. Je to nekorektní, ano, a já teď úplně slyším své vrstevnice (a taky mé dcery), jak pohoršeně kvokají...

z mého archivu
z mého archivu

"Komu čest, tomu čest", říká můj muž, když se mu podaří v žertu někoho urazit, nejčastěji mě. Co je to vynesená slepice? Vynesená slepice je ta, která už nesnáší vejce a tudíž je vhodná k přípravě vydatné slepičí polévky.

A co je to stará dáma? Stará dáma si také svoje odpracovala, děti snesla a vyseděla a tudíž je vhodná k přípravě například vydatné slepičí polévky. Akorát teda NE jako surovina!

Jak se může vynesená slepice postavit svému osudu? Tak asi nejlepší je roztáhnout perutě (ano, i slepice mají perutě), přeletět plot a užívat si volnosti. Může se například naučit cirkusové číslo a procestovat s tím kus světa.

Stará dáma může sundat z krku zástěru (nosí dnes ještě někdo zástěru?) a pověsit si na něj místo toho foťák. Cool stará dáma nejde fotit čmeláčky a kytičky, ale vydá se do ulic, mezi mladé lidi, hledá, kde se co postavilo nového, kde se otevřela moderní kavárna, zkrátka, kde se něco děje. Cool stará dáma nefotí tak, jak fotila před sto lety, ale snaží se o nový a neotřelý pohled.

z mého archivu
z mého archivu

A teprve, když stará dáma sama sobě dokáže, že není žádná vynesená slepice, tak může jít s klidným svědomím domů a pro potěšení své a své rodiny uvařit hrnec vydatné slepičí polévky.