5 brutálních pravd

07.04.2023

o pouliční fotografii, které nechcete slyšet, ale já vám je přesto řeknu! A netvařte se tak!

z mého archivu - helena bezecná
z mého archivu - helena bezecná

Pravda č.1 - Naprostá většina vašich fotek stojí za pendrek!  Ano, je to tak a je to statisticky dokázáno. Pokud všichni slavní fotografové tvrdí, že udělají kolem deseti slušných fotek za rok, zcela určitě se to vztahuje i na nás, obyčejné smrtelníky. Jestliže za rok vyfotím 1.000 fotek a z toho se jich 20 rozhodnu zařadit do svého portfolia, aniž bych se při tom rděla studem, zbývá mi 980 nikterak výjimečných obrázků.

Pravda č.2 - Všechno je klišé! Ano, všechno už jsme viděli, všude jsme byli, někde i dvakrát. Když se vám zalíbí jedna fantastická fotka, dejme tomu chodce, kráčejícího do mlhy, hned druhý den kráčí mlžnými ulicemi zástupy podobných chodců a z drahokamu se stane jen kousek barevného sklíčka. Trendy jsou trendy. Každý nový den zavrhne trendy dne předchozího a nastolí jiné, jepičí, ale aktuální!  

Pravda č.3 - Nikdo si nevšimne vaší nepřítomnosti na sociální síti! Nevěříte? Zkuste to! Zkuste jeden celý měsíc nedat žádný příspěvek na Facebook, Instagram, Twitter nebo Flickr. Opravdu nebudete dostávat denně stovky dotazů od vašich folowerů, co se vám, proboha, stalo. Je to ještě mnohem horší - ani virtuální pes po vás neštěkne. 

Pravda č.4 - Všichni kašlou na váš kontext! Určitě si uvědomujete, že se vaše fotky dostávají na vyšší úroveň tím, že jsou zařazeny v určitém souboru - portfoliu, projektu, knize. Pokud je vaše fotka z tohoto kontextu vytržena, její výpovědní hodnota klesá. Ale věřte mi, když někam postujete fotku, její kontext nikoho nezajímá. 

Pravda č.5 - Za vaše fotky vám nikdo nic nedá! Na pouliční fotografii nemůžete zbohatnout. A nemůžete se s ní dokonce ani obstojně uživit. Smiřte se s tím - vaše streetky nestojí ani za pověstnou zlámanou grešli.

Tak podívejte se, já vím, že se vám to nelíbí - ale to je vaše chyba. Nic pozitivnějšího jsem vám totiž nemohla sdělit. Pokud se smíříte s jednou každou z těchto pěti brutálních pravd, udělali jste první krůček na cestě k zenové pouliční fotografii. 

Co to jako je? Jestli vás to zajímá, příští pátek tady najdete začátek pětidílného seriálu "Zenová fotografie". Těším se na vás!


následující článek - zenová fotografie - kapitola 1.