zenová fotografie - kapitola 1.

14.04.2023

V minulém článku - 5 brutálních pravd - jsem slíbila, že vám povím něco o zenové fotografii. Nebojte se, nejsem žádný Mistr Yoda (i když dnes ráno před zrcadlem jsem si tím nebyla až tak jistá), nedosáhla jsem osvícení a dokonce ani necvičím jógu. Ale postupem času jsem se sama dopracovala k vlastní filosofii fotografie, jež se svým pojetím asi nejvíc blíží právě zenu. A možná vás to zaujme.

z mého archivu - helena bezecná
z mého archivu - helena bezecná

Tvrdila jsem, že naprostá většina fotografií stojí za pendrek. Což je nepopiratelný fakt. Ale jak mě má focení bavit, když dosáhnu jen mizivého výsledku?

Vtip je v tom, ujasnit si, o co mi vlastně jde. Pokud půjdu ven s kategorickým imperativem :"Musíš pořídit perfektní fotku!", asi si moc nepomůžu. Co takhle jít se jen tak projít, nadýchat se čerstvého vzduchu, podívat se, co je v mém městě nového, zajít na kávu a jen tak, pro všechny případy, mít na krku foťák? BINGO!

Jestli si to chcete zkusit, tady je ještě pár konkrétních rad a doporučení:

  1. Nepohlížejte na vlastní fotografie jako na prostředek k tomu, abyste ostatním vytřeli zrak. Abyste světu i sobě samému dokázali, že jste king. Stejně dobře víte, že nejste. Berte své fotografie jako výpověď o svém vnitřním světě, jako zprávu o momentálním stavu své duše. 
  2. Nikdy se do focení nenuťte. Nemáte chuť fotografovat? Nechce se vám jít ven? Zůstaňte doma a věřte své intuici - asi byste dnes stejně nic kloudného nepořídili.
  3. Když už jste venku, nelítejte jako poděs, nic vám neuteče. Naopak věřte tomu, že to opravdu důležité na vás někde čeká. Kráčejte pomalu, zhluboka dýchejte, uvolněte se a hlavně se rozhlížejte. Berte fotografování jako jistý druh meditace.
  4. Pokud meditujete, určitě máte vypnutý telefon, nepřemýšlíte o práci ani o povinnostech. Neplánujete si dovolenou, nepíšete v duchu svůj blog. Nedělejte to tedy, ani když fotografujete!
  5. Zajímejte se o své pohodlí. Není vám zima? Nemáte žízeň? Netlačí vás boty? O to všechno se postarejte, ještě než vyrazíte. A co foťák? Není moc těžký? Je to přesně to, co potřebujete? Vážně sebou musíte mít těch šest výměnných objektivů, sadu filtrů a stativ? Nevyhovuje vám třeba jen mobil? 

Tak a teď můžete jít. A venku nepátrejte po extravagantních lidech a nefoťte extrémní situace. Hledejte obyčejnou krásu a snažte se ji vyfotit neobyčejně. Nechejte se jen tak unášet, zkuste plynout, dýchejte a buďte šťastní... A dobře se bavte!!!


Příště vám poradím, jak se zenově ( a elegantně ) vypořádat s další brutální pravdou, a sice, že všechno je klišé.

následující článek - zenová fotografie - kapitola 2.

předchozí článek - 5 brutálních pravd