mít či nemít portfolio

03.11.2023
Portfolio rozhodně není váš feed na sociálních sítích nebo album na Rajčeti. Ale co to tedy je? A proč ho já nemám na svých stránkách?
ilustrační foto - má ilustrovat můj rozpolcený vztah k mému portfoliu
ilustrační foto - má ilustrovat můj rozpolcený vztah k mému portfoliu

Co se mého portfolia týče, přestalo se mi líbit. Kvalitní portfolio je umělecké dílo, esence toho nejlepšího. To moje portfolio fakt nebylo, a proto jsem ho smazala. Ale co teď, když se obecně předpokládá, že každý seriózní fotograf musí mít své portfolio. Nebo nemusí ???

Kdo rozhodně musí mít portfolio

Bez portfolia se neobejde žádný profesionální fotograf, který pracuje pro konkrétní klientelu. Jsou to například fotografové portrétní, módní, svatební, produktoví a další. To jsou v naprosté většině profíci, kteří mají svá portfolia zmáknutá, střeží je jako oko v hlavě a rozhodně nečtou žádné blogy pro fotografy. Když se stanou světově proslulými, přestanou portfolio potřebovat. (Ale stejně se s ním chlubí.)

Komu se může portfolio hodit

Když je vaše tvorba specializovaná a konzistentní, je pro vás portfolio nejlepší volba. Jste, dejme tomu, street fotograf, fotíte už dlouhou řadu let, zásadně v barvě - a vaše barevná paleta je pro vás signifikantní. Žijete a fotíte ve velkoměstě a vaší specializací jsou odrazy v různých skleněných plochách. Máte k dispozici stovky dobrých a desítky vynikajících fotek, jež spolu vzájemně ladí a komunikují. Podívejte se třeba na fotografa Gustavo Minase - https://www.gustavominas.com . Jestli už jste tak dobří, jako Gustavo, bude se vám portfolio hodit, až budete chtít svou tvorbu nabídnout renomovaným uměleckým galeriím nebo vydavatelstvím.

A pro koho je zatím portfolio zbytečné

Když jste na tom jako já, stane se vám třeba, že dva týdny intenzivně fotíte street, ale po těch čtrnácti dnech zjistíte, že už lidi nemůžete ani vystát. Abyste se odreagovali, vyrazíte do hor, chodíte dlouhé hodiny sami a jen tak si existujete. Fotíte svou samotu a je vám dobře. Pak se vrátíte domů, vyberete tři tiché fotky hor, přidáte je ke třem hlučným fotkám ulice a vaše tak zvané portfolio v ten moment zamíří do kopru. Upadnete do těžké deprese a abyste se trochu rozebrali, vyfotíte si "umělecky" manžela a kočku. Tím své portfolio pohřbíte definitivně. Což nevadí, protože v téhle fázi vašeho uměleckého růstu by vás s tím každá renomovaná galerie poslala, jistě víte kam!

Chcete mít portfolio, i když je vlastně nepotřebujete

Možná jste tvrdohlaví a i za těchto okolností chcete mít své vlastní portfolio. V tom případě se obraťte na odborníka, kterým je rozhodně Zack Arias - https://www.zackarias.com/portfolio. Možná ještě v nakladatelství Zoner Press seženete jeho knihu  "Fotografie-Praktické otázky. Praktické odpovědi." V antikvariátu asi neuspějete, ta kniha je tak výborná, že pochybuji, že by ji někdo prodával. Já tedy rozhodně ne! Fakt! Ani za nic!

Jestli vás Zack neodradil, dejte se do toho! Pokud na jeho striktní požadavky nemáte, přečtěte si za týden tady na blogu Otevřená clona první článek z nové minisérie o projektech - poradím vám, jak se prezentovat, když jste toho zatím, stejně jako já, moc nedokázali. 


Následující článek - projekty - část 1.