projekty - část 1.

10.11.2023

Co je to fotografický projekt?

Výsledkem projektu je ucelená série snímků. Ale je to vlastně také malé portfolio. Jeho výhoda spočívá v tom, že fotografie mají nějaké jednotící téma a většinou také totožný vizuální jazyk. Taková mini portfolia pak můžete použít k vlastní prezentaci.
ilustrační foto - starý pán přemýšlí nad svým projektem
ilustrační foto - starý pán přemýšlí nad svým projektem

Projekt je jedinečné, soustředěné, plánované a časově ohraničené úsilí se záměrem dosáhnout stanovených cílů.

Jedinečné, soustředěné, plánované a časově ohraničené

Vy, jako fotograf, máte svůj pohled na svět a konkrétní osobní zájem o určité věci, lidi nebo společenské jevy. Nikdo jiný to neudělá tak, jako vy.

Je dobré se soustředit, jak nejlépe to jde. Pokud je váš projekt krátkodobý, v řádu hodin až dnů, vymezte si čas jen pro něj, nenechte se ničím rozptylovat a zkuste se do toho úplně ponořit. Pokud váš projekt trvá týdny až roky, vymezte si přesně stanovený čas, třeba jeden den v týdnu, na práci na svém projektu. 

Váš projekt vás nemusí stát ani korunu, ale může být i velmi finančně náročný. Budete pracovat doma? Nebo budete cestovat, někde spát a jíst? To všechno si musíte naplánovat a zajistit dopředu. 

Je dobré vědět, kdy začnete a kdy skončíte. Říct si dopředu, že na něčem budete dělat do smrti, není úplně prozíravé.

Výjimka potvrzuje pravidlo. Váš projekt může vzniknout i ex post a bez plánování. Třeba když procházíte své staré fotky a zjistíte, že jste podvědomě nějakou dobu pracovali na určitém tématu, jež se stalo zajímavým až s odstupem času. Což se stalo i mně v případě projektu "Divný dny" - https://www.helenabezecnaphoto.com/projects/strange-days/ .

Stanovené cíle

My Češi jsme velcí altruisté a pro dobrou věc bychom se rozdali. Proto, když se řekne "cíl projektu", napadne každého v prvé řadě nějaké palčivé společenské téma

Váš projekt však může být i ryze osobní a nikomu, kromě vás samotných, nic nepřinést. To ale neznamená, že by byl méně hodnotný. Váš osobní projekt vám může pomoci z deprese, ale taky může ukazovat i váš optimistický pohled na svět, což v současnosti není zrovna málo.

A to je pro dnešek všechno. Jestli se chcete dozvědět, jak svůj projekt nakonec uspořádat, přečtěte si za týden nový článek. A na závěr vám Otevřená clona prozradí tu nejdůležitější věc :

Projekty, jež vám někdo uloží, jsou dobré jako fotografické cvičení. Ale pokud do toho emočně neinvestujete, nebude to stát za nic.Předchozí článek - mít či nemít portfolio

Následující článek - projekty - část 2.