individualita

16.12.2022

Na loňský článek holubi se sdružují v hejnu... tedy po pravdě moc pyšná nejsem. Vlastně je mizerný, fotka nestojí za mnoho, název je zkomolený a celé je to úplně o něčem jiném. Nemá to být o introverzi, ale o individualitě!

individualistovy boty - helena bezecná
individualistovy boty - helena bezecná

Takže si to popořádku uvedeme na pravou míru. Název by měl být "Vrabci se sdružují v hejnu, ale orel létá sám." Tahle hláška se traduje u nás doma už léta a údajně ji pronesl jeden spolužák, když ho přemlouvali ke vstupu do KSČ. Jak vidíte, v tomhle případě bylo úplně jedno, jestli byl spolužák introvert, extrovert, sangvinik nebo cholerik. Carl Gustav Jung by to řekl nějak takhle : "Vše, co není kolektivní, je individuální."

A ve fotografii je taky úplně fuk, jestli jste intro nebo extrovert. Je úplně jedno, co fotografujete, jestli se při tom lépe cítíte sami nebo ve společnosti, jestli fotíte hmyz nebo davy demonstrantů. Opakuji - je úplně jedno, co fotíte. Na čem záleží je, JAK to fotíte! 

Na světě jsou miliardy fotek, celé galaxie západů slunce, moře ostrovů Mont-Saint-Michel, lány pestrých květin a celé populace vyhlazených obličejů s rozmazaným pozadím, pořízené mobilem s filtrem "portrét". Denně nám defilují před očima, jejich křiklavé barvy splývají v šeď a průtokovým způsobem opouštějí naši mysl stejně rychle, jako do ní vstoupily.

Občas, jen velmi zřídka, narazíte na fotku, která se vás dotkne, zastaví ten zběsilý tok a přinutí vás se zamyslet. Takovou fotografii si budete dlouho pamatovat, stejně, jako si ještě dlouho budete pamatovat znovunalezení prababiččiny  starožitné perly, již včera omylem spolklo vaše batole... 

Jestli chcete dělat dobré fotky, musíte být Individualista s velkým I. Musíte vystoupit z davu, vyčlenit se z kolektivu, kašlat na mínění většiny a nepodbízet se.  Nic si nenalhávat, věřit sami v sebe a zpívat si s Hapkou a Horáčkem hymnu všech individualistů : 

"A přesto pořád dělám, co mohu.
Jsem jak ten anděl v barokním slohu.
Anděl, co tančí, znaven a zkřehlý,
uprostřed jiných na špičce jehly."