intuice a kreativita

24.11.2023
Frank Capra: "Předtucha je kreativita, která se vám snaží něco sdělit." 
ilustrační foto - mé kreativní ztvárnění předtuchy
ilustrační foto - mé kreativní ztvárnění předtuchy

Od té doby, co jsem začala doopravdy fotit a o fotografování přemýšlet, se v mém životě začaly dít zvláštní věci. Jako by se mi zotavil šestý smysl, jenž do té doby skomíral. Byla jsem veskrze organizovaná a praktická a takovou zbytečností, jako je intuice, jsem opovrhovala. Kdo dnes potřebuje intuici, když má iPhone!

V okamžiku, kdy začnete něco tvořit, se ve vaší hlavě začnou posunovat různá centra po kruhových drahách. (Možná proto máme kulatou hlavu.) 

Například mně se přesunula složka "Seznamy všeho" do přihrádky s názvem "Úplně zbytečné věci". Dřív jsem si psala seznamy, nekecám, i dodatečně, jen pro ten pocit ze škrtnutí splněného úkolu. Dnes mě seznamy netíží, což někdy vede i k tomu, že nejsem tam, kde jsem být měla. Na druhou stranu, když jde o život nebo o zubní prevenci, moje posílená intuice mě včas upozorní. A nejenom, že mě upozorní, ona mě taky nasměruje tam, kde najdu to, co právě hledám. 

Už pár let fotím na ulici, lidi zdálky, zblízka, zepředu, zezadu. Když dojdou lidi, fotím třeba prázdno - humanistická fotografie. Mám strašnou spoustu fotek, ale nemám k nim klíč. Nevím, jak je vytřídit, poskládat a propojit. Jsem z nich někdy upřímně nešťastná. Tedy vlastně - byla jsem. Než mě má intuice popostrčila k někomu se stejnou krevní skupinou.

Před pár týdny jsem měla shodou okolností spoustu volného času a trávila jsem ho v Národní galerii ve Veletržním paláci v Praze. Na odchodu, unavená a plná dojmů, jsem se ve dveřích ještě otočila a vrátila do muzejního obchůdku. Něco mě tam prostě dostrkalo. V posledním regále na mě čekala kniha "Vidiny z druhé strany" fotografky Reiko Imoto - https://ibashogallery.com/artists/59-reiko-imoto/ .

Když jsem ji otevřela, bylo mi jasné, že jsem právě našla ten chybějící klíč ke svým pouličním fotografiím. Knížku jsem si koupila a ukázala svému muži. A on řekl : "To vypadá úplně jako tvoje kniha!" Reiko Imoto je zkrátka moje krevní skupina. Nevidím sice na ulici věci tak tajuplné, jako ona, ale baví mě skryté významy, náznaky a iracionálno. A jak se mi podařilo moje fotky uspořádat, na to se můžete podívat na mých osobních stránkách - https://www.helenabezecnaphoto.com/streets/ .

Otevřená clona doufá, že i vy máte stejnou krevní skupinu a za týden se sem zase přijdete podívat. Budu se těšit!


předchozí článek - projekty - část 2.

následující článek - rozhodující okamžik?