rozhodující okamžik?

01.12.2023
"Při fotografování v ulicích může nastat mnoho rozhodujících okamžiků. To znamená, že pokud uvidíte dobrou scénu pro pouliční fotografii, nepořizujte pouze jednu fotografii."
Eric Kim
ilustrační foto - originál fotografie Marca Ribouda "Natěrač Eiffelovy věže" a kontaky
ilustrační foto - originál fotografie Marca Ribouda "Natěrač Eiffelovy věže" a kontaky

Díky souhře šťastných náhod se mi podařilo během tří dnů v Malaze shlédnout dvě fantastické výstavy fotografií. Jednou z nich byla výstava "Magnum - kontaktní listy". 

Pro ty, kdo náhodou neví - kontaktní otisk je pozitivní obraz vytvořený osvícením citlivého fotografického papíru přes negativ umístěný v bezprostřední blízkosti papíru.

Na velké ploše vnitřních ochozů bývalé býčí arény byly v chronologickém pořadí po dekádách vystaveny ikonické fotografie nejslavnějších členů Agentury Magnum. Vedle originálního tisku byly vždy umístěny kontaktní listy. Bylo úžasné sledovat, jak fotograf při práci postupoval a kterou fotku nakonec vybral jako favorita.

I když byly kontakty malé, ta nejlepší fotka z nich vždycky vyčnívala na první pohled. Možná proto, že mi byla dobře známá, ale spíš proto, že byla jednoznačně výjimečná a nejlepší.

Nejzajímavější bylo pozorovat, jak fotograf pracoval na scéně. Nebyl nikdo, kdo by na to nevypráskal celý film. Dokonce i slavný guru rozhodujícího momentu Henri Cartier-Bresson vybíral "ten svůj ikonický" z celkem 36ti různých okamžiků totožné situace!

No, mám se ještě hodně co učit. Přestože cena jednoho pořízeného digitálního snímku je nula nula nic proti ceně snímku analogového, nevím, proč mi na zpracování jedné scény stačí maximálně pět záběrů. Budu upřímná - spíš dva až tři. Kdybych byla usilovná a nastřílela dalších jedenatřicet, dost podstatně bych zvýšila pravděpodobnost, že jeden z nich bude výjimečný. Třeba jako tenhle parádní kousek Trenta Parkea ( https://www.magnumphotos.com/photographer/trent-parke/ ) :

ilustrační foto - originál fotografie Trenta Parkea "Postavy ve vodě" a kontakty
ilustrační foto - originál fotografie Trenta Parkea "Postavy ve vodě" a kontakty

Otevřenou clonu by moc zajímalo, jak pečlivě pracujete na scéně vy. Ale vy mi to asi neřeknete... Tak aspoň přijďte za týden a já vám povím o té druhé výstavě v Malaze.  

Pokud budete mít cestu do Malagy, výstava "Magnum-kontaktní listy" potrvá do 24.3.2024. Najdete ji v bývalé býčí aréně, přeměněné na kulturní centrum.


předchozí článek - intuice a kreativita

následující článek - když odcházejí legendy