když se vám splní sen...

19.05.2023

...je to něco úplně jiného, než když dosáhnete svého cíle. Hlavně proto, že se u toho zdaleka tak nenadřete!

z mého archivu - helena bezecná
z mého archivu - helena bezecná

Tak tohle jsem já přesně ve chvíli, kdy se mi splnil sen. Hodinu před začátkem vernisáže "Women Street Photographers Annual Exhibition New York 2023" si fotím svůj první příspěvek, jímž jsem se zapsala do klubu pouličních fotografek, jejichž fotky mají koule. Jestli nevíte, o čem mluvím, přečtěte si můj loňský článek "ty vaše fotky...

Nepatřím právě k cílevědomým lidem. Moje životní mantra je něco jako: "A dobře se bavte!" Nikdy jsem si vlastně nedala žádný cíl, jako třeba uběhnout maraton, zdolat všechny sedmitisícovky nebo obeplout sama na jachtě celý svět. To všechno totiž vyžaduje velké sebezapření, námahu, odříkání a spoustu vynaložených sil. Každý, kdo dosáhne takového cíle, musí pocítit obrovské zadostiučinění a sám sebe poklepe pochvalně po rameni.

My, necílevědomí snílci, máme jeden nebo dva sny, ani o nich moc nepřemýšlíme, jen víme, že kdyby se nám "tohle" splnilo, bylo by to fakt něco. Nemusíme se nijak zvlášť namáhat, naše sny se totiž týkají toho, co nás baví. Naše motivace není ani tak "někam to dotáhnout", jako spíš "neprodupat svůj život".

A jestli vás tam nahoře má někdo rád, váš sen se může splnit. Určitě se za to sami pochvalně neplácáte po zádech. Ani se tím nechcete moc chlubit, protože dobře víte, že za tím stála nějaká vyšší moc. Ale náramně si to užíváte a jste šťastní. V tom okamžiku dílky vašeho života zapadnou na své místo a vy víte, že všechno je tak, jak má být.

Nalijme si čistého vína - já jsem se opravdu nijak nesnažila, jen jsem s velikou radostí dělala to, co mě baví. A kdo mě teda tam nahoře má rád? Asi ten nemluvný hubený chlapík s vizáží filmové hvězdy, který mi půjčoval své foťáky, dával mi kapesné na filmy a vzal mě do své fotokomory. Byl puntičkář a nesnášel binec, ale nikdy mi nestál za zadkem, jen mi občas poradil a nechal mě, ať si na všechno přijdu sama. A přesně v ten den, kdy se mi splnil sen o vernisáži v New Yorku, on někde v nebi zapíjel režnou své 97.narozeniny. Díky tati, díky za dárek pro nás oba!

tata - z rodinného archivu
tata - z rodinného archivu