štěstí, co je štěstí?

08.05.2022

...muška jenom zlatá! Však to všichni známe! Posledních šest týdnů mi bylo dopřáno strávit jako nefalšovaná Dáma s kaméliemi. Ta, co kašlala a kašlala, až umřela... Na rozdíl od Markéty Gautierové mám štěstí a jsem zatím naživu, takže si teď můžu trošku zafilozofovat.

tulipány v mámině váze - helena bezecná
tulipány v mámině váze - helena bezecná

Musím se vám přiznat, že mi bylo tak mizerně, že se mi ani nechtělo fotit. Nechtělo se mi totiž vůbec nic. Abych se trošku motivovala, tak jsem si v posteli prohlížela všechny své knihy o slavných fotografech, přečetla jsem znovu autobiografii Annie Leibovitz, každý večer před spaním jsem si prolistovala kus "Američanů" od Roberta Franka a navíc jsem přečetla tři tlusté beletrie, v nichž nějakou roli hrálo fotografování jakožto životní vášeň.

Pořád jsem čekala, kdy se dostaví abstinenční přízraky a já jako divá vyběhnu v pyžamu s foťákem před dům a budu ty abstinenční příznaky hasit. Ale absťák nikde. Už jsem začínala mít výčitky svědomí, že to s tím focením zase až tak vážně nemyslím, že jsem se zpronevěřila svým zásadám, zlenivěla a zpohodlněla. Bez chuti a bez inspirace jsem cvakla pár fotek o Velikonocích s rodinou, jejich hodnota ovšem byla přímo úměrná (ne)chuti, s níž jsem se do toho opřela.

Ale dnes jsem se vzbudila s prázdným nosem, bez bolesti na průduškách a relativně při síle. Tedy při síle dostačující k tomu, vyjít na zahradu a natrhat si pár tulipánů. Dala jsem je do krásné vázy po mamce a najednou jsem dostala strašnou chuť si tu kytici vyfotit, jen tak na památku a pro radost. A vytáhla jsem foťák a hezky jsem si to užila.

A pak jsem si uvařila kafe a vyplodila tuto filosofickou úvahu : Když je mi fakt mizerně, udělá mě focení šťastnější? NE ! Štěstí asi není v mé hlavě, ale v mé tělesné schránce! A proto se musím o své tělo dobře starat a až budu příště nachlazená, tak to nebudu přecházet jako mladá blbka, ale naopak to jako moudrá stařena pěkně zčerstva vyležím!