tokyo express - intro

31.05.2024

"Pro tuto chvíli zapomeňte na vše, co jste se o fotografování naučili, a prostě fotografujte. Fotografujte – cokoliv, co vám padne do oka. Nepřemýšlejte."
— Daido Moriyama

ilustrační foto - v tokiu, kdekoliv, cokoliv
ilustrační foto - v tokiu, kdekoliv, cokoliv

Proč "Tokyo express"? Tokyo express je :

  1. Název použití lodí japonského císařského námořnictva k nočnímu doručování personálu, zásob a vybavení japonským silám operujícím v Tichomoří během druhé světové války . 
  2. Kriminální román od Seicho Matsumota.
  3. Síť rychlého občerstvení v Tokiu.
  4. Splněný sen (nebo noční můra) pouličního fotografa, který se konečně dostal do Tokia a má k dispozici pouhých sedm dní.

Čtvrtý bod je můj případ. Můj podnikavý muž ze mě při jedné sedmičce vína vytáhl můj sen, a nebyl by to on, aby mi jej do roka nesplnil, s veškerým servisem, který to obnáší. Prostě se vyznamenal jako ostřílený pořadatel exotických street foto expedic. Za což jsem mu nesmírně vděčná, protože na mě zůstalo jen "Nepřemýšlet a fotografovat vše, co mi padne do oka."

Jsem zpátky doma zatím jen pár dní, téměř jeden a půl tisíce fotek už je, díky bohu, staženo do počítače a dvakrát zálohováno. Ale nebyla bych to já, abych si pokud možno hned, tedy okamžitě, neudělala takový expresní výběr toho nejlepšího. Jsou to fotky, co se povedou na první dobrou a ani nechtějí moc úprav. Možná, že některé z nich časem vyměním, ale prozatím se můžete podívat na můj Tokio expres (ní) výběr - https://www.helenabezecnaphoto.com/tokyo-express/

Otevřená clona ví, že jste netrpěliví a zvědaví, jak to v tom Tokiu vypadá. Tak aby se vám líp čekalo, prohlédněte si zatím stránky polského fotografa Lukasze Palky, kterého Tokio uchvátilo natolik, že se tam natrvalo usadil a provozuje kurzy street fotografie - https://www.lkazphoto.com/ .  A za týden se můžete těšit na další díl tokijského expresu.


předchozí článek - umění nemožného

následující článek - tokyo express - metro