tokyo express - metro

07.06.2024
"Jeden pohled na orientační plán tokijské podzemky a vím, že to nebude žádná legrace. Jeden pohled a vím, že to bude spousta legrace. Jako nudle v misce polévky, se na něm vinou linky Tokijského metra a Metra Toei."
Yan Plíhal   
ilustrační foto z tokijského metra - aká matka, taká katka
ilustrační foto z tokijského metra - aká matka, taká katka

Absolutně špičková věc v Tokiu je městské nařízení, že auta smí parkovat jen na vlastním pozemku. V praxi to znamená - pod vlastním domem. Nemohl by to, prosím, někdo zavést i tady? Nekamenujte mě! Umíte si představit, jak se fotí v ulicích, kde nic neparkuje a jimiž jen projíždějí majestátní černé limuzíny, šoférované muži v černých oblecích a bílých rukavičkách? Parádně!

Tím pádem jdou všichni na metro - plejáda lidí, charakterů a outfitů, stačí si jen vybrat. Reklamní banery jsou jen tam, kde to povolil architekt, takže přístupové chodby, podchody, eskalátory - to všechno má čisté pozadí téměř bez reklam, žádné letáky a poutače. Krása!

Obyvatelé Tokia jsou velmi ukáznění cestující, pohybují se zásadně vlevo, nespěchají, ve špičce se řadí do fronty a ženy mají v tu dobu určené růžové vagony jen pro sebe, aby je nikdo neobtěžoval. Nikdo nekřičí, vesměs všichni sledují své mobily. Někdo spí, někdo čte papírovou knihu. Zajímalo by vás, co v těch mobilech vlastně mají? Budete se divit, většina lidí scrolluje černobílá manga!

Hlášení pro cestující pronáší klidný ženský hlas - a kdyby někdo přeslechl, opakují se 2x. V metru a na přechodech kukají kukačky a cvrlikají ptáci - zvuková znamení pro neslyšící. Opatřením pro bezpečnost cestujících, ale nevýhodou pro fotografy, jsou bariéry podél nástupišť, jež se otvírají při příjezdu vlaku zároveň s dveřmi vagónů. Takže s efektním focením lidí v pozadí s rozmazaným jedoucím vlakem je utrum.

Otevřená clona cítí, že se nějak rozkecala. Takže se podívejte sami - zvu vás na projížďku tokijským metrem :


předchozí článek - tokyo express - intro

následující článek - tokyo express - moderní