tokyo express - moderní

14.06.2024
"V Tokiu se obyčejné stává mimořádným a mimořádné se stává normou."
David Mitchell
ilustrační foto - ukázka moderní architektury v Tokiu
ilustrační foto - ukázka moderní architektury v Tokiu

Když jsem poprvé v životě vystoupila z metra na 42. ulici na newyorském Manhattanu a zvedla jsem hlavu, zažila jsem šok. Všechny ty mrakodrapy na mě padaly a ještě několik dní jsem se nemohla zbavit pocitu stísněnosti. Ale v Tokiu se mi tohle nestalo. Tokio si i přes velké množství úchvatných výškových budov zachovává lidské měřítko.

Velké moderní stavby, některé ozdobené bujnými visutými zahradami, na nás shlížely při procházce hlavními obchodními čtvrtěmi a třídami - třeba slavnou Omote-sando, Ginzou, Šindžuku. Ale když jsme zabočili do první vedlejší ulice, octli jsme se v úplně obyčejné nízké zástavbě rodinných domků a malých nájemních domů. Během minuty jsme vyměnili rušný nákupní bulvár plný lidí a globálních značek za klidnou čtvrť se spletitými uličkami a nezbytným bizarním rozvodem elektrické energie. A víte, co v Tokiu nenajdete?  Klasická náměstí, jak je známe z evropských měst. Tokio jsou prostě jen ulice tak a tak.

Pokud do Tokia zavítáte a zajímá vás moderní architektura, nenechte si ujít Tokijský úřad městské správy, odkud je i nádherný výhled, Tokijské mezinárodní fórum, jež připomíná obrovskou skleněnou loď a Roppongi Hills - mikroměsto se vším všudy. Naopak nepátrejte po proslulé Kapsulární věži Nagakin, na niž vás upozorní každý tištěný průvodce. My jsme ji hledali velmi usilovně, motali jsme se dokola a proklínali mapy Google, ale našli jsme jen prázdnou ohradu, protože věž byla nedávno rozebrána. Pouhých pár obytných kapsulí zakoupila různá muzea po celém světě.

Otevřená clona vás dnes zve na procházku po moderním Tokiu. Užijte si to a příště bude něco pro milovníky tradic! 


předchozí článek - tokyo express - metro

následující článek - tokyo express - tradiční