tokyo express - tradiční

21.06.2024
"Tokio je město kontrastů, kde staré tradice koexistují s futuristickými inovacemi."
Haruki Murakami
tahle fotka ilustruje citát haruki murakamiho
tahle fotka ilustruje citát haruki murakamiho

Přiznám se otevřeně - už od školních dob neholduji dějepisu a historii, neznám letopočty a pokud by přišla řeč dejme tomu na Přemyslovce, budu se rdít studem. Na cestách mě nelákají zámky, paláce ani mauzolea. 

Přesto však patří k dobrému tónu tahle místa v cizích městech navštívit. Abychom tuhle povinnost splnili i v Tokiju, vybrali jsme si pár tradičních míst a ta vám můžu klidně doporučit, i když jste na tom s dějepisem stejně mizerně jako já. 

Pokud si chcete prohlédnout interiér typického japonského domu, určitě se vydejte do čtvrti Janaka a navštivte dům sochaře Asakura Fumia z počátku dvacátého století. Cestou po téhle úžasné čtvrti, jež přečkala Velké zemětřesení i spojenecké bombardování, můžete nakouknout do malých svatyní, popřemýšlet, proč mají kamenné sošky ty červené čepičky a bryndáčky a taky se můžete podivovat, do jak rozličných míst je možno situovat hřbitov.

My, byť bezvěrci, jsme samozřejmě nemohli opomenout ani návštěvu duchovních míst. Na prvním místě chrám Sensó-dži. Pokud jste někdy byli na beskydských Pustevnách, vynásobte si tu pouťovou atmosféru deseti a máte to! A když budete mít štěstí, budou právě probíhat nějaké slavnosti. To si potom pěkně zafotíte! Když už jsme u toho - v Tokiu si zafotíte nejlíp, když kompletně všechno, včetně ostření, necháte na automatice a nebudete s tím drbat. Prostě jen zamiřte, dolaďte kompozici a pro jistotu víckrát zmáčkněte spoušť.

Pro klid duše a nezkaženou představu o budhismu a dobrém japonském vkusu se ale jděte uklidnit do svatyně Meindži-džingú. Vylosujte si svou věštbu, kupte si talisman a ochutnejte výtečnou zmrzlinu ze zeleného čaje. Pokud máte málo času nebo vás tradice nebaví, navštivte jenom tohle jedno kouzelné místo, jinam nemusíte. 

Otevřená clona si je vědoma toho, že jako průvodce historií Tokia nestojí za nic. Tak se aspoň podívejte na pár "tradičních" fotek:


předchozí článek - tokyo express - moderní

následující článek - tokyo express - kulturní