tokyo express - kulturní

28.06.2024
"V Tokiu je každý krok příležitostí objevit něco mimořádného". 
Pico Iyer 
nerada se fotím, ale tohle jsem si nemohla nechat ujít
nerada se fotím, ale tohle jsem si nemohla nechat ujít

Umění má mnoho tváří, odrůd, rodů a čeledí. V Tokiu vás každý turistický průvodce nasměruje na divadlo Kabuki. No, tak nemusím taky vidět všechno. Myslím, že každý národ má své speciality, v nichž si libuje a svým způsobem se je snaží vnutit cizákům. V tomto ohledu jsme s mým mužem poněkud konzervativně globální a sveřepě se držíme svého kopyta - tedy toho, čemu jakž takž rozumíme.

Proto ve všech městech, jež jsme zatím navštívili, pátráme jen a pouze po muzeích fotografie a výtvarného umění a po všech možných lokálních galeriích. Nikdy nic neplánujeme dopředu a necháme se překvapit. Téměř pokaždé jsme překvapeni velmi příjemně.

TOP Museum je tokijské muzeum fotografie a patří k těm nejzajímavějším, jež jsme zatím navštívili. Už kvůli interiéru - když jdete po schodech, připadáte si jako celuloidový film, jež někdo přetáčí uvnitř starého foťáku. A stálá expozice je zcela výjimečná! Myslela jsem, že mi to bohatě stačí, ale úplnou náhodou jsme navíc narazili na výstavu Portfolia č.4 Ansela Adamse - 15 výjimečných fotografií přírody (jak jinak) vystavených v galerii na FUJI Square. Mimochodem, milovníci téhle značky si tam opravdu přijdou na své !

V Tokiu je nepřeberné množství soukromých galerií a samozřejmě nemůžeme vynechat ani velké instituce. Úplně na konec jsme si nechali Tokijské národní centrum umění, jež stojí za to navštívit, i kdybyste si tam jenom chtěli dát kafe. Jeho architektura vám vyrazí dech. A výstava Henriho Matisse, to už byla jen taková třešnička na dortu.

Japonci jsou velmi pozorní, zvědaví a soustředění návštěvníci. Vydrží obdivovat umělecká díla a artefakty z jejich historie i dlouhé desítky minut. Taky v tomhle ohledu bych se od nich chtěla trochu přiučit.

Otevřená clona by vám toho chtěla ukázat opravdu moc z kulturního Tokia, ale snad vám bude stačit alespoň následující malý výběr:


předchozí článek - tokyo express - tradiční

následující článek - tokyo express - noční