umělá inteligence

03.02.2023

Tak jsem se dočetla, že umělá inteligence v převleku za seriózního úředníka vykrádá bankovní účty. Teda to jsou mi věci! Zlá, zlá umělá inteligence! Na druhou stranu, události dnů minulých mě přesvědčily, že je lepší mít raději inteligenci umělou, než žádnou. No, nechme to být a pojďme se věnovat umělé inteligenci ve fotografii.

mittersill 18.1.2023 - helena bezecná
mittersill 18.1.2023 - helena bezecná

Dnešní ilustrační fotka by úplně klidně mohla vzniknout bez pomoci umělé inteligence, ale jednodušší to bylo s ní. A řeknu vám, proč.

Už jsem psala, že mě těší ruční práce, ale jsou situace, kdy je to obyčejné cvakání přece jen účelnější. Tuhle fotku jsem pořídila na plně automatický režim s autofokusem nastaveným na detekci obličeje. Umělá inteligence rychle vyhodnotila scénu a zaostřila na maminku s rikšou. Na mně zbylo jen jen sledovat fotoaparátem pohyb objektu mého zájmu. Kdo si chce opakovat, může zde - úlohy o pohybu.

Sněžilo a den byl nudně šedý. Když jsem fotku upravovala, potřebovala jsem zvýšit kontrast mezi hlavní účinkující a pozadím. A tady mi podruhé, a to podstatně, pomohla umělá inteligence. V poslední verzi Lightroomu se nově nabízí filtrování objektu nebo postavy. Na jedno kliknutí jsem ze scény vyseparovala rikšu i maminku, pár pohyby posuvníku jsem objekt ztmavila, zostřila a přidala kontrast. Na druhé kliknutí jsem  vybrala inverzní zbytek scény, ten jsem zesvětlila a zjemnila  a bylo to hotovo. Úprava mi nezabrala ani pět minut.

Mohla bych to zakončit chvalozpěvem na umělou inteligenci. Ale zase si to tak růžově nelakujte. Nedávno jsem narazila na test slibující, že po jeho pečlivém vyplnění mi umělá inteligence odhalí, jak bych se měla oblékat, abych byla tak říkajíc up to date. Čtvrt hodiny jsem odpovídala na dotazy ohledně pohlaví, stáří, váhy, výšky, obvodu různých částí trupu, módních preferencí a stravovacích návyků. Vyšlo mi, že mám nosit džíny Levis a tenisky Adidas. Z toho vidíte, že i umělá inteligence může být úplně blbá! Anebo jsem blbá já, když tak neuváženě poskytuji citlivé marketingové údaje?