komplexní neznamená komplikovaný

22.03.2024
Komplexní = souhrnný, souborný, všestranný.
Komplikovaný = složitý, zamotaný, těžký.
Cítíte ten rozdíl? I v pouliční fotografii?
ilustrační foto - fotografie Alexe Webba, Barcelona, Španělsko, 1992
ilustrační foto - fotografie Alexe Webba, Barcelona, Španělsko, 1992

Budu hnusná - komplikovaných street fotografií je plný internet. Vidíme na nich mnoho postav, které mezi sebou nemají žádný vztah. Je tam hodně nepořádku a rušivých vlivů, objekty splývají s pozadím. Když se nad takovou fotografií chcete zamyslet, napadne vás jen jedna otázka : "Proboha PROČ?" 

Komplexní fotografie mají více vrstev, vyprávějí najednou dva nebo i více příběhů. Je na nich více emočních bodů, postavy se většinou nepřekrývají a nerozptylují náš pohled. Komplexní fotografie jsou ojedinělé, hned tak každý je neumí. Výjimkou je celá izraelská komunita pouličních fotografů, například skvělý  Ilan Ben Yehuda- https://www.flickr.com/photos/116685283@N05/

Jistě namítnete, že fotit street v Izraeli je trochu jiný šálek kávy, než třeba v Praze. Jiné světlo, jiná architektura, jiní lidé - zkrátka pro nás Evropany žádná exotika. A proto tady mám jako ilustraci fotku mistra komplexní fotografie, Alexe Webba, pořízenou v Barceloně, již můžeme s Prahou úplně klidně srovnávat. 

Všimněte si třeba té červené barvy, jak se krásně rytmicky opakuje v obraze a dává mu dynamiku. Ústřední příběh těch rozevlátých holek (hádají se nebo jen tak blbnou?) kontrastuje s poklidným postáváním lidí na schodišti. Stín fotografa v pravé spodní části naopak koresponduje s dlouhými stíny dalších postav. A otázku nám kladou ty nohy v teniskách a červených nohavicích. Čí jsou a proč jdou pryč? 

Já sama si na komplexní fotografii netroufám, ale vy byste si to mohli zkusit. Nejlépe v barvě, za jasného bočního světla, s velkou hloubkou ostrosti (f16 nebo f22) a hodně krátkým časem (alespoň 1/500 sec). Citlivost nechte na foťáku (ISO auto).

Pokud se vám komplexní street fotografie líbí, doporučuje vám Otevřená clona profil Alexe Webba na stránkách Agentury Magnum - https://www.magnumphotos.com/arts-culture/alex-webb-the-suffering-of-light/ .


předchozí článek - dobrá nebo špatná?

následující článek - o světle