ostravská důchodkyně

05.04.2024
Ano, přesně tímhle jsem se stala před pár dny, když jsem své podnikání pověsila na hřebík. A jelikož se s tímto odpudivým pojmenováním smiřuji jen těžko, rozhodla jsem se ho změnit na "ostravská chodkyně".
ilustrační foto - i toto je ostravská chodkyně
ilustrační foto - i toto je ostravská chodkyně

Mně totiž důchodkyně evokuje Kelišovou, seniorka fialový přeliv a rentiérka Ivanku Trumpovou. Ještě o něco horší je anglické retired,  u toho mě vždycky napadne "retardovaná". Takže za mě - používejte, prosím, raději ostravský termín "fajna baba." A s Ostravou se to má stejně - prý je černá, špinavá, smrdí... Já Ostravu miluji, ale fotit jsem jezdila raději někam jinam.

Třeba nedávno jsem se chystala na svou fotografickou expedici, měla jsem naplánovaný Berlín, ale řízením osudu z toho sešlo. Nicméně, když jsem si dělala přípravu, narazila jsem na skvělé stránky berlínského fotografa Martina U Waltze - https://streetberlin.net/. Martin si totiž ze svého města udělal celoživotní fotografický projekt.

O Berlíně se traduje, že to pro street fotografy není právě vlídné místo. A Martin se rozhodl, že Berlínu tuhle pověst trochu napraví a vytvořil pro nás neberlíňany velmi podrobného průvodce - https://streetberlin.net/the-best-places-street-photography-berlin/ .  Najdete v něm  všechno pro focení v Berlíně, třeba i seznam muzeí a galerií, v nichž je povoleno fotit. 

Martinův patriotismus je mi velmi sympatický a tak jsem se rozhodla, že se jím nechám inspirovat a udělám si svůj doživotní projekt z mého města. Z Ostravy, jež se ze špinavého centra těžkého průmyslu a hornictví během posledních let mění v moderní město 21.století. A tak pomalu začínám. Pokud chcete nakouknout, jaká že je Ostrava vlastně skvělá destinace pro street fotografii, můžete tady - ostrava !!! .

Otevřená clona vám doporučuje, abyste využili Průvodce Berlínem a jeli si tam zafotit. A já věřím, že za pár let tady najdete podobně geniálního průvodce Ostravou. 


předchozí článek - o světle

následující článek - nikdy nevíte...