ruth orkin

08.03.2024
Představte si, že je vám 17 let a jste holka. Nasedáte na jízdní kolo v Los Angeles a jedete na Světovou výstavu v New Yorku. Napříč Spojenými státy. V roce 1938! 
lustrační foto - "Americká dívka v Itálii" od Ruth Orkinové, Florencie 1951
lustrační foto - "Americká dívka v Itálii" od Ruth Orkinové, Florencie 1951

Tohle dobrodružství prožila americká fotožurnalistka Ruth Orkin, dcera hollywoodské herečky a stavitele lodních modelů. Holka, která fotografovala od svých 10ti let, napřed jen skládacím fotoaparátem Univex za 39 centů. Mladá dáma, která ve 40. letech fotografovala celou plejádu slavných umělců, Leonarda Bernsteina a Alfréda Hitchcocka nevyjímaje. 

V roce 1951 Ruth pracovala pro časopis Life v Izraeli, odkud se rozhodla odcestovat do Itálie. Tam se potkala s americkou studentkou umění Ninou Lee Craig, které říkala Jinx. Ano, to je ta kráska na fotografii. Obě dívky za sebou měly zkušenost s cestováním poválečnou Evropou bez mužského doprovodu. Aby povzbudily k nezávislosti další ženy, rozhodly se spolu nafotit sérii s názvem "Nebojte se cestovat samy", z níž pochází tato úžasná fotografie.

Nechci tady řešit, zda je to street fotografie, když je částečně zinscenovaná. Autorka totiž nejen použila model, ale také přihlížející muže požádala, aby se nedívali do objektivu. Ta fotografie je jednoznačně skvělá, to je bez debat. Ale je zvláštní, že muži ji interpretují jako zábavný snímek sebevědomé a nezávislé dívky. To jistě byly obě dvě, autorka i modelka. Ovšem řeč těla a výraz v obličeji Jinx naznačují, že to moc komfortní situace nebyla, že ji tahle pozornost vyváděla z míry. Mně zkrátka tahle fotka moc zábavná nepřipadá, naopak z ní mám poněkud tísnivý pocit.

Jestli si chcete udělat vlastní názor, máte jedinečnou možnost vidět originál a přes stovku dalších krásných fotografií Ruth Orkin na výstavě "A Photo Spirit" v ostravské Galerii výtvarných umění, a to až do  12.května 2024.

Otevřená clona ví, že Ostrava je trošku z ruky. A tak, pokud se do Ostravy nedostanete a máte to blíž do Prahy, určitě si nenechte ujít výstavu "Pozdní sběr" fotografa Tomáše Vimmra v Galerii FSv v Praze Dejvicích. Jak znám Tomovy street  fotografie, nebudete litovat! Výstava potrvá do 2.dubna 2024.


předchozí článek - zin (čti zin)

následující článek - dobrá nebo špatná?