zin (čti zin)

01.03.2024
"Zin je periodikum nekomerčního charakteru vydávané fanoušky určitého oboru, kterým se periodikum v plné míře zabývá. V drtivé většině se jedná o nízkonákladové, "podomácku" vyráběné časopisy, vydávané čistě za účelem sdělování informací o předmětu fanouškovského zájmu." 
ilustrační foto - i tahle kapela má určitě své fanoušky
ilustrační foto - i tahle kapela má určitě své fanoušky

Tolik Wikipedie. Já jsem se o zinech dočetla poprvé v knize Miloše Hrocha "Vystřihni - nalep". (https://www.palmknihy.cz/kniha/vystrihni-nalep-363498). Nebylo to úplně lehké čtení, není to totiž žádná beletrie, ale seriózní vědecká studie. Ale mě to velmi zaujalo.

"Vystřihni - nalep" jsem četla před dvěma lety, ale od té doby narážím na ziny na každém kroku. Čím víc se do popředí tlačí dáma jménem Inteligence Umělá, tím víc mi připadá, že lidé přímo prahnou po něčem autentickém, hmatatelném, skutečném. 

Našla jsem Briana Lloyda Ducketta, který pravidelně vydává ziny zaměřené na street fotografii. Objevila jsem Susanne Helmertovou, která sice vydává online newsletter o fotografování, nazvaný "My Morning Muse", ale své vlastní fotografie lepí na čtvrtky papíru, občas vlepí nějaký uschlý list nebo vepíše báseň a ručně sešívá tyhle své projekty do malých zinů, jež vytváří jen pro své vlastní potěšení v nákladu jednoho originálu. Krásné ziny najdete na webu fotografa Nathana Pearce - https://www.nathanpearcephoto.com/booksandzines#0

Ale vůbec mě nenapadlo, že na takový zin narazím u sebe doma a navíc, že jsem jeho autorkou! Když jsem dělala pořádek ve starých albech, objevila jsem fotky z naší vysokoškolské praxe, jež jsem tenkrát před téměř 50ti lety systémem "vystřihni - nalep" uspořádala do docela zábavného celku, jenž ještě dnes vyzařuje tu senzační atmosféru doby našich studií.

A protože i vydavatelství Blurb jde s dobou a začalo tisknout ziny, naskenovala jsem ten svůj soubor do Lightroomu, doplnila obálku a slovo šéfredaktorky a nechala znovu ožít svůj první zin. Nejen pro sebe, ale i pro svého muže a našeho nejlepšího kamaráda - byli jsme tam totiž tenkrát všichni.

Potěšilo mě, že mezi všemi čtenáři panovalo upřímné nadšení. I slza byla zamáčknuta! Fotokniha potřebuje zajímavou ideu a krásné fotografie. Zato takový lowcost zin unese jakékoliv téma. Je to fakt zábava - prostě jen vystřihnout a nalepit.

ilustrační foto - můj první zin
ilustrační foto - můj první zin

Pokud se na Otevřenou clonu náhodou podívají naši další spolužáci a měli by o tenhle zin zájem, neváhejte mi napsat, ráda nechám vytisknout další a pošlu!


předchozí článek - I Can’t Get No Satisfaction...

následující článek - ruth orkin