zenová fotografie - kapitola 3.

28.04.2023

Tak dnes si kousneme do hodně kyselého jablíčka. Třetí z 5 brutálních pravd říká, že "Nikdo si nevšimne vaší nepřítomnosti na sociálních sítích". A často si nikdo nevšimne ani vaší přítomnosti, a to nejen na sociálních sítích.

z mého archivu - helena bezecná
z mého archivu - helena bezecná

Naše vnímání je polarizováno - je jen dobro a zlo. To nám vtloukají odmala, počínaje Smolíčkem Pacholíčkem a konče Popelkou. Akorát, že to není pravda. Náš postoj k sociálním sítím je také polarizovaný. Někdo z nás je považuje za absolutní zlo, jiný si bez nich neumí svůj život představit. Ovšem sociální sítě jsou jen to, co si z nich sami uděláme. Nejlepší je, v souladu se zenovým myšlením, představit si sociální sítě jako bambusový stvol a ten pružně ohýbat ke svému užitku. 

Ale to všechno už jste určitě někde slyšeli. Já vám navíc přidám tři konkrétní rady.

1. Oddělte své já od svých fotek

Vaše fotky, to přece nejste vy. Když někdo hodnotí záporně vaše fotky, neříká tím, že jste špatný člověk. On dokonce ani neříká, že ta vaše fotka je špatná. On tím jen dává najevo, že jemu se vaše fotka nelíbí. Má prostě jiný vkus, miluje barevnou fotografii, není věřící, nesnáší kočky, neuznává pouliční fotografii, zrovna dostal kopačky, snížili mu plat a má tisíce dalších důvodů. Rada navíc - když špatně snášíte kritiku, neříkejte si o ni!

2. Uberte plyn

Taky vás tak popudí, když je váš kamarád na dovolené a každý den vám naservíruje desítky nezáživných fotek na téma já, moje manželka a ... (doplň)? Nestačila by jedna kvalitní fotka, byť i bez té manželky?  À propos - myslíte si, že cloudové úložiště je něco jako perpetuum mobile? Že ukládá jen tak, z prány? Omyl! Jede na opravdovou, skutečnou energii, pravděpodobně z fosilních paliv. Přemýšlejte o tom! 

3. Buďte flexibilní - ale vocaď pocaď

Nebuďte zkostnatělí a zaseklí ve svých názorech. Občas se můžete dozvědět něco nového, naučit se jiný postup, objevit nové technologie. Není špatné změnit názor. Blbé je, když o tom napřed důkladně nepřemýšlíte. 


Příští týden se tady dočtete o kontextu. A taky o tom, že svou fotografii nemůžete vytrhnout z kontextu svého života. Těším se na vás! 

následující článek - zenová fotografie - kapitola 4.

předchozí článek - zenová fotografie - kapitola 2.