zenová fotografie - kapitola 4.

05.05.2023

"To bylo vytrženo z kontextu", vymlouvají se politici a celebrity, když plácnou něco nepatřičného. Ale tenhle kontext nás dnes zajímat nebude.

z mého archivu - helena bezecná
z mého archivu - helena bezecná

Dnešní ilustrační fotku jsem vyňala z jednoho svého tematického souboru. Není špatná, ale v kontextu toho původního celku je mnohem lepší.

Když mě zaujme fotografie nějakého neznámého autora a chtěla bych ho začít sledovat, podívám se napřed na jeho portfolio. Teprve v kontextu celé jeho tvorby vidím, jestli se mu třeba nepodařil jen jeden náhodný výstřel nebo jestli nemá všechny fotky na jedno brdo. 

Pokud čtete tenhle článek, asi se zajímáte o fotografii a o zenovou filosofii. A já bych z toho mohla usoudit na kontext vaší tvorby a vašeho života. Schválně, zkusím to. A možná se pletu.

Jestli rádi fotografujete, pak vás v kontextu toho asi taky zajímá výtvarné umění. Patrně rádi čtete příběhy, protože i fotografie něco vyprávějí. Rádi se díváte na filmy a přitom nejvíc sledujete práci kameramana. 

Jestli jste tak trochu zenový člověk, je váš život pravděpodobně minimalistický a klidný. V kontextu toho se možná postupně zbavujete zbytečných věcí, lidí a povinností. Nejspíš bydlíte pohodlně a jednoduše v bytě určeném vám a vašim zvířecím kamarádům, možná večírkům s přáteli, ale už ne tak moc zdvořilostním návštěvám.

A jste-li zenový fotograf, vlastníte v kontextu toho asi jen jeden, možná dva foťáky. Své fotky neukládáte chaoticky na žádný cloud, ale máte je pěkně uspořádané na vlastním záložním disku. Ty nejlepší fotky si necháváte tisknout na perfektní archivní papír. Projekty a portfolia máte uspořádané v knihách, zrovna tak kvalitně jako fotky vaší rodiny, přátel a oblíbených míst. Prostě těch věcí, kvůli nimž stojí za to žít a fotit. A k nimž se tak můžete kdykoliv vracet.

No, a to je asi všechno. Cože? Že jsem vám dnes zenově nevysvětlila tu čtvrtou z 5 brutálních pravd ? O tom, že všichni kašlou na váš kontext? Ano, všichni na něj kašlou - ale vy byste rozhodně neměli!


Příště nás čeká konečně poslední díl téhle zenové záležitosti. Těšte se - bude to, fuj, o penězích!

následující článek - zenová fotografie - kapitola 5.

předchozí článek - zenová fotografie - kapitola 3.