životní téma

15.12.2023
Mít své životní téma je pro fotografa výhra. Všichni vědí, co od vás mají čekat, k čemu se vyjadřujete, jak si mají vaše fotografie vyložit.
ilustrační foto-z výstavy Martina Parra "Málaga Express"
ilustrační foto-z výstavy Martina Parra "Málaga Express"

Druhé překvapení, jež mě na našem španělském výletě čekalo, byla výstava "Málaga Express" Martina Parra.

Měla jsem obrovské štěstí, a to hned dvakrát. Jednak jsem si mohla prohlédnout na vlastní oči fotografie mého oblíbeného autora. A za druhé - hned vedle byla výstava grafických listů Pabla Picassa, kde se zabavil můj muž a tudíž neprudil. 

Jasně, že se na Parrovy fotky taky podíval, ale on je dost akční a chvíli neposedí, respektive nepostojí. A kdo neví, jaké je životní téma Martina Parra, vidí jen křiklavé až kýčovité fotografie nevábných jídel, podivných lidí a bizarních zátiší. A chce jít pryč.

Martin Parr se totiž kontinuálně zajímá o náš životní styl. O ten v konzumní společnosti. A nevidí na něm opravdu nic ušlechtilého, vznešeného nebo dokonce povznášejícího. Ukazuje jej upřímně, ale neodsuzuje jej, ani nám nedává návod, co bychom si o tom všem měli myslet. 

ilustrační foto - Trénink mladých toreadorů z výstavy Martina Parra "Málaga express"
ilustrační foto - Trénink mladých toreadorů z výstavy Martina Parra "Málaga express"

Martin Parr poctivě zaznamenává to, co vidí. A protože se dívá moc dobře, neuniknou mu ani okamžiky lidské, dojemné a poetické. Samozřejmě, že vás nedojme obyčejný hamburger na plastovém tácku. Ale dotknou se vás držící se ruce dvou starých lidí na stole politém pivem. A tím, jak šikovně Martin Parr fotografie střídá, vyvstává před vámi plasticky celý náš svět. Ne ten umělý instagramový. Ale prostě ten náš - nudný a šedý ve své křiklavosti a kýčovitosti. Ten svět, co ho všichni známe. 

Když já nebo vy vyfotíme hambuger, i kdybychom jej prohnali desítkami filtrů, bude to pořád jen hamburger. V díle Martina Parra má hamburger roli velmi důležitého střípku velké epické skládačky. 

Jestli ve svém fotografování něčeho lituji, pak snad jedině toho, že mi chybí takové životní téma. Ale doufám, že je to proto, že jsem toho zatím moc nevyfotila. Možná, za pár let, až za sebou budu mít tisíce fotek, zjistím, že jsem vlastně své životní téma měla od začátku.

Pokud náhodou budete v Malaze ještě do konce letošního roku, najdete výstavu Martina Parra v Museo de Málaga do 30.prosince 2023.  Otevřená clona vám přeje, abyste všichni měli své životní téma - a nejen ve fotografii! 


předchozí článek - rozhodující okamžik?

následující článek - tichá noc, tichá fotografie