hansgert lambers

10.05.2024
je amatérský fotograf ze západního Berlína, který našel své spřízněné duše v totalitním Československu.
ilustrační foto a zároveň pozvánka na skvělou výstavu fotografií v Ostravě
ilustrační foto a zároveň pozvánka na skvělou výstavu fotografií v Ostravě

Dřív jsem za výstavami fotografií musela cestovat a často i do velké dálky. Ale poslední dobou začínají velké fotografické výstavy přijíždět za mnou, do Ostravy.

Možná ještě stihnete naprosto fenomenální výstavu v ostravském Domě umění - ruth orkin, ale pospěšte si, ta končí už za dva dny. Každopádně byste mohli stihnout výstavu Hansgerta Lamberse BERLIN/OSTRAVA. Jak vidíte sami na ilustrační fotce, máte na to dost času a protože je expozice umístěna ve Futureu v Dolní oblasti Vítkovice, můžete si naplánovat výlet a DOV si pořádně užít.

Já mám vždycky ohromnou radost, když narazím na fotografa "starého světa". Ten starý svět, to jsou pro mě léta mého dětství a dospívání. Doba, kdy se ještě věšelo prádlo na sídlištním dvorku a taky se tam klepaly koberce. Doba telefonních automatů, dřevěných tramvají, odřených kolen a nudlí u nosu. No dobrá, nudle u nosu se dá vidět i dnes, když máte kliku nebo vnoučata.

Hansgert Lambers je přesně tenhle druh fotografa. A protože žil v tehdy Západním Berlíně, kde bylo všechno naleštěné, krásné a barevné, včetně fotografií, není divu, že tam nenašel žádnou spřízněnou duši a začal o svém fotografování pochybovat. Teprve, když byl jako počítačový expert IBM vyslán pracovně do socialistického Československa, našel tady fotografy se stejnou krevní skupinou a navíc taky úžasné scenérie, jež ovšem místním obyvatelům zase tak úžasné nepřipadaly.

Pan Lambers si z Ostravy přivezl nejen parádní fotky a spoustu nových přátelství, ale taky nápad na vlastní nakladatelství, v němž později vydával knihy fotografů zpoza železné opony, například i ostravského Viktora Koláře - https://viktorkolar.com/ .

Otevřená clona na vás dnes naléhá, abyste si tuhle událost nenechali ujít. Ale pokud to nestihnete, můžete se podívat na pár Lambersových fotografií třeba tady - https://lfi-online.de/en/stories/hansgert-lambers-book-of-the-month-lingering-moment-14691.html .


předchozí článek - těžké začátky