řezat nebo neřezat?

16.02.2024
Street fotografové působí na první pohled jako free a cool komunita svobodomyslných lidí. Proč se tedy nechávají omezovat pravidly, nota bene z minulého století?
ilustrační foto- na jedné fotce můžete vidět několik příkladů blbého ořezu najednou
ilustrační foto- na jedné fotce můžete vidět několik příkladů blbého ořezu najednou

Mám na mysli ten kategorický imperativ Henri Cartier-Bressona, že fotky se nesmí za žádnou cenu ořezávat. Je až s podivem, kolik pouličních fotografů se toho ještě furt sveřepě drží. Anebo to alespoň předstírají. A donekonečna o tom diskutují!

Tuším, proč si to HCB takhle vymyslel - on totiž svoje fotky nevyvolával sám, nechával si je zpracovat. Proto musely mít už ve foťáku finální podobu. Na ty svoje rozhodující okamžiky většinou čekal s perfektně připraveným rámováním a kompozicí. V klidu si vystál okamžik, kdy se mu do pečlivě nachystané scény zakutálela ta pověstná třešinka na dortu.

Nějak se s tím pořád nemůžu ztotožnit. Proč? Tak za prvé - netrpělivost je jedna z mých charakteristických vlastností. Zásadně nečekám a když už omylem někde s foťákem vyčkávám, jsem tak "nenápadná", že se mi všechny třešinky začnou obloukem vyhýbat. 

A za druhé - HCB stanovil pravidlo. Nemám pravidla ráda a mnohem sympatičtější je mi tato myšlenka Josefa Koudelky : "Ve fotografii to je podobné jako v životě: vybrat z toho množství možností, co je podstatné, a pak to pomocí kompozice zarámovat, aby to dávalo smysl."

Někdy ale není čas komponovat a já potom to podstatné vybírám ořezem. A nejsem sama. Například fotka "Pomstychtivá sestra", jejímž autorem je Dave Heathhttps://www.moma.org/artists/2564, je výřezem z původního snímku, a přesto ji, navzdory striktním pravidlům pouliční fotografie, David Gibson vybral mezi 100 ikonických street fotografií.

"Pomstychtivá sestra" - Dave Heath, 1956
"Pomstychtivá sestra" - Dave Heath, 1956

Na druhou stranu - pokud se chcete zlepšit v kompozici, tím nejlepším tipem je neořezávat! Oříznutí samo o sobě je v pořádku, ale pokud opravdu chcete dosáhnout co nejlepšího záběru, neoříznutí je nejlepší "kreativní omezení", které si můžete stanovit. Pokud máte čas a fotíte třeba scénu bez lidí, komponujte a rámujte velmi pečlivě. 

Takže si to můžeme shrnout. Existují fotografové, kteří jsou vždy připraveni a rámování fotky mají v krvi, a také ti, kteří mačkají spoušť intuitivně a teprve doma hledají, co by ze snímku vypíchli. Obojí je úplně v pohodě. Ale měla bych se na pozoru před těmi ortodoxními, kteří tvrdí, že nikdy nic neořízli. 

Otevřená clona si proto na tomto místě dovolí malou parafrázi: "Ořezával každý a kdo říká, že ne, ten to dělá dodnes."  A jak jste na tom vy?


předchozí článek - jsem disponibilní?

následující článek - I Can’t Get No Satisfaction...